REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja cen transferowych - zakres pojęcia "jednolitej transakcji"

Dokumentacja cen transferowych - zakres pojęcia
Dokumentacja cen transferowych - zakres pojęcia "jednolitej transakcji" /fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak należy rozumieć pojęcie "jednolitej transakcji" oraz zasady kalkulacji obowiązku dokumentacyjnego dla transakcji z różnymi podmiotami powiązanymi (w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych)?

Autopromocja

Z końcem stycznia br. opublikowana została Interpretacja Ogólna Nr DCT.8201.1.2018 Ministra Finansów z dnia 24 stycznia 2018 r. w sprawie progów dotyczących obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych („Interpretacja”). Rozwiewa ona wątpliwości podatników w zakresie rozumienia pojęcia jednolitych transakcji oraz sposobu kalkulacji obowiązku dokumentacyjnego dla transakcji z różnymi podmiotami powiązanymi.

Interpretacja wydana została w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów podatkowych w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych i dotyczy:

 1. sposobu ustalenia progów dokumentacyjnych dla transakcji jednego rodzaju/innych zdarzeń jednego rodzaju,
 2. sposobu ustalania progów dokumentacyjnych dla transakcji zawieranych z różnymi podmiotami powiązanymi,
 3. obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej,
 4. ustalenia transakcji jednego rodzaju.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Sposób ustalenia progów dokumentacyjnych dla transakcji jednego rodzaju/innych zdarzeń jednego rodzaju

W pierwszym z wyjaśnianych w Interpretacji zagadnień poruszona została kwestia istotności transakcji jednego rodzaju/innych zdarzeń jednego rodzaju. Wskazano, że w odniesieniu do art. 25a ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych („updof”) oraz art. 9d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym o osób prawnych („updop”) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r., za transakcje lub inne zdarzenia mające istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uznaje się transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym równowartość 50 000 euro, z tym, że w przypadku podatników, których przychody w rozumieniu przepisów o rachunkowości, w roku poprzedzającym rok podatkowy przekroczyły równowartość:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. 2 000 000 euro, lecz nie więcej niż równowartość 20 000 000 euro – za takie transakcje lub inne zdarzenia uznaje się transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, których wartość przekracza w roku podatkowym kwotę stanowiącą równowartość kwoty 50 000 euro powiększoną o 5000 euro za każdy 1 000 000 euro przychodu powyżej 2 000 000 euro;
 2. 20 000 000 euro, lecz nie więcej niż równowartość 100 000 000 euro – za takie transakcje lub inne zdarzenia uznaje się transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, których wartość przekracza w roku podatkowym kwotę stanowiącą równowartość kwoty 140 000 euro powiększoną o 45 000 euro za każde 10 000 000 euro przychodu powyżej 20 000 000 euro;
 3. 100 000 000 euro – za takie transakcje lub inne zdarzenia uznaje się transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, których wartość w roku podatkowym przekracza kwotę stanowiącą równowartość kwoty 500 000 euro.

Zgodnie z wyjaśnieniami, wyżej wymienione progi odnoszą się do „transakcji lub zdarzeń jednego rodzaju” osobno do każdego rodzaju transakcji lub zdarzenia. Jeżeli więc podatnik dokonał transakcji z pomiotami powiązanymi o wartości w sumie przekraczającej progi istotności, jednakże każdy rodzaj transakcji indywidualnie nie przekroczył tego progu, nie ma obowiązku dokumentowania takich transakcji bądź innych zdarzeń.

Sposób ustalania progów dokumentacyjnych dla transakcji zawieranych z różnymi podmiotami powiązanymi

Drugie z omawianych zagadnień budziło prawdopodobnie najwięcej wątpliwości podatników. W ubiegłych latach było oczywiste, iż wartość progu dokumentacyjnego wskazana była dla transakcji z każdym podmiotem powiązanym indywidualnie. Natomiast wg aktualnego brzmienia przepisów, istotą jest wartość transakcji/zdarzeń jednego rodzaju, a nie podmiot powiązany, z którym te transakcje/zdarzenia są dokonywane. Celem ustalenia obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej podatnik jest zatem zobowiązany do odniesienia progów transakcyjnych do wartości sumy transakcji jednego rodzaju lub zdarzenia jednego rodzaju zawartych z podmiotami powiązanymi, nie zaś do wartości z jednym konkretnym podmiotem. Podkreślenie tego faktu jest o tyle istotne dla podatników, że muszą oni zmienić system kalkulacji obowiązku podatkowego w stosunku do lat ubiegłych. Obecnie w pierwszej kolejności należy pogrupować transakcje, a następnie zsumować wartości transakcji jednego rodzaju z podmiotami powiązanymi, a nie jak było dotychczas rozpoczynać od wielkości obrotu z danym podmiotem powiązanym.


Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej

W dosłownym brzmieniu art. 25a ust. 1 pkt 1 updof oraz art. 9a ust. 1d updop wskazano, że do sporządzenia dokumentacji podatkowej są zobowiązani podatnicy, których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 000 000 euro:

 • dokonujący w roku podatkowym transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4, mających istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty), lub
 • ujmujący w roku podatkowym w księgach rachunkowych inne zdarzenia, których warunki zostały ustalone (lub narzucone) z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4, mające istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty).

Obowiązek dokumentacyjny wynikający z wyżej wymienionych przepisów dotyczy także „innych zdarzeń” realizowanych tylko z podmiotami powiązanymi, nie zaś zgodnie z pojawiającymi się wątpliwościami, również z podmiotami niepowiązanymi. Ustalenie transakcji jednego rodzaju

Określenie czy dane transakcje powinny być uznane za transakcje jednego rodzaju jest kluczowym elementem stwierdzenia obowiązku dokumentacyjnego. Należy przy tym wziąć pod uwagę główne parametry transakcji (istotne funkcje, aktywa, ryzyka, a także sposób kalkulacji ceny, istotne warunki płatności, itd.). Jeżeli parametry te są do siebie zbliżone, poszczególne przepływy pieniężne powinny być agregowane do jednego rodzaju transakcji/zdarzenia jednego rodzaju. Stanowczo niedopuszczalnym jest dzielenie podobnych transakcji na mniejsze quasi-transakcje celem zmniejszenia ich wartości, a co za tym idzie do uniknięcia obowiązku dokumentacyjnego. Dane transakcje każdorazowo należy rozpatrywać indywidualnie w odniesieniu do specyfiki działalności podatnika.

Podsumowanie

Opisywana Interpretacja odpowiada na większość wątpliwości podatników w związku z określaniem istotności transakcji/innych zdarzeń i obowiązku ich udokumentowania. Szczególnie warte uwagi jest wskazanie sposobu, w jaki należy podchodzić do grupowania transakcji, a następnie kalkulacji całkowitych wartości, oraz odnoszeniu ich do progów dokumentacyjnych.

Autor: Zespół Cen Transferowych w Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA