reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Odsetki od środków na zfron nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego

Odsetki od środków na zfron nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego

Naczelny Sąd Administracyjny wydał 18 maja 2010 r. wyrok (sygn. II FSK 55/09) dotyczący skutków podatkowych, jakie wiążą się z naliczonymi odsetkami od środków na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

1. Odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym prowadzonym dla zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) nie zostały wymienione w art. 12 ust. 4 ustawy o CIT, a przepis ten zawiera zamknięty katalog przysporzeń, które nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu ustawy podatkowej.

2. Tym samym, wspomniane powyżej odsetki powinny być uwzględniane przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Powyższe stwierdzenia to zasadnicza tezy wynikające z ustnego uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 maja 2010 r. (sygn. II FSK 55/09).

Odsetki pod lupą organów

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej zakład pracy chronionej. W spółce tej przeprowadzono kontrolę podatkową, która zakończyła się ustaleniem, że – składając deklarację CIT-8 za 2004 r. – spółka zaniżyła przychody.

Zaniżenie miało polegać na usunięciu z rachunku podatkowego otrzymanych odsetek od środków pieniężnych, zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym, prowadzonym dla zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W efekcie, organ pierwszej instancji wydał decyzję wymiarową, w której podwyższył spółce wynik podatkowy (spółka wykazała w deklaracji stratę, zaś decyzja organu doprowadziła do jej obniżenia). 

Spółka nie zgodziła się z decyzją i złożyła odwołanie. Organ odwoławczy uznał, że decyzja pierwszoinstancyjna była prawidłowa i dlatego utrzymał ją w mocy. W uzasadnieniu zauważył, że katalog przychodów, które są wyłączone z podstawy opodatkowania CIT, został przedstawiony w art. 12 ust. 4 ustawy o CIT.

Organ stwierdził następnie, że odsetki od środków na wyodrębnionym rachunku bankowym zfron nie zostały w tym katalogu wymienione. Dlatego też nie powinny być wyłączane z podstawy opodatkowania. 

Spółka nie zgodziła się z decyzją drugoinstancyjną i zaskarżyła ją do WSA w Warszawie. W skardze powoływała się na art. 33 ust. 2 pkt 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: „ustawa o rehabilitacji”). Przepis ten należy czytać łącznie z poprzedzającym go przepisem art. 33 ust. 1 tej samej ustawy. 

Polecamy: serwis VAT

Ten ostatni stwierdza, że podmiot prowadzący zakład pracy chronionej powinien utworzyć zfron. Z kolei powołany przez spółkę art. 33 ust. 2 pkt 4 stanowi, że wśród źródeł zasilania zfron są także odsetki od środków, które były na tym funduszu wcześniej. Brzmienie tych przepisów nie odnosi się – a przynajmniej nie odnosi się bezpośrednio – do zagadnień podatkowych.

Polecamy: serwis Koszty

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama