REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki od środków na zfron nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Grzegorz Rogala
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny wydał 18 maja 2010 r. wyrok (sygn. II FSK 55/09) dotyczący skutków podatkowych, jakie wiążą się z naliczonymi odsetkami od środków na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

1. Odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym prowadzonym dla zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) nie zostały wymienione w art. 12 ust. 4 ustawy o CIT, a przepis ten zawiera zamknięty katalog przysporzeń, które nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu ustawy podatkowej.

2. Tym samym, wspomniane powyżej odsetki powinny być uwzględniane przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.


Powyższe stwierdzenia to zasadnicza tezy wynikające z ustnego uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 maja 2010 r. (sygn. II FSK 55/09).

REKLAMA

Odsetki pod lupą organów

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej zakład pracy chronionej. W spółce tej przeprowadzono kontrolę podatkową, która zakończyła się ustaleniem, że – składając deklarację CIT-8 za 2004 r. – spółka zaniżyła przychody.

REKLAMA

Zaniżenie miało polegać na usunięciu z rachunku podatkowego otrzymanych odsetek od środków pieniężnych, zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym, prowadzonym dla zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W efekcie, organ pierwszej instancji wydał decyzję wymiarową, w której podwyższył spółce wynik podatkowy (spółka wykazała w deklaracji stratę, zaś decyzja organu doprowadziła do jej obniżenia). 

Spółka nie zgodziła się z decyzją i złożyła odwołanie. Organ odwoławczy uznał, że decyzja pierwszoinstancyjna była prawidłowa i dlatego utrzymał ją w mocy. W uzasadnieniu zauważył, że katalog przychodów, które są wyłączone z podstawy opodatkowania CIT, został przedstawiony w art. 12 ust. 4 ustawy o CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ stwierdził następnie, że odsetki od środków na wyodrębnionym rachunku bankowym zfron nie zostały w tym katalogu wymienione. Dlatego też nie powinny być wyłączane z podstawy opodatkowania. 

Spółka nie zgodziła się z decyzją drugoinstancyjną i zaskarżyła ją do WSA w Warszawie. W skardze powoływała się na art. 33 ust. 2 pkt 4 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: „ustawa o rehabilitacji”). Przepis ten należy czytać łącznie z poprzedzającym go przepisem art. 33 ust. 1 tej samej ustawy. 

Polecamy: serwis VAT

Ten ostatni stwierdza, że podmiot prowadzący zakład pracy chronionej powinien utworzyć zfron. Z kolei powołany przez spółkę art. 33 ust. 2 pkt 4 stanowi, że wśród źródeł zasilania zfron są także odsetki od środków, które były na tym funduszu wcześniej. Brzmienie tych przepisów nie odnosi się – a przynajmniej nie odnosi się bezpośrednio – do zagadnień podatkowych.

Polecamy: serwis Koszty

Katalog wyłączeń jest zamknięty

REKLAMA

Skarga nie przekonała WSA do racji spółki i dlatego została oddalona (wyrok WSA w Warszawie z 29 października 2008 r., sygn. VIII SA/Wa 336/08). Zdaniem sądu, organy podatkowe prawidłowo przyjęły, że sporne przychody odsetkowe podlegają opodatkowaniu, bo nie zostały wymienione w art. 12 ust. 4 ustawy o CIT, który ma charakter katalogu zamkniętego.

Sąd stwierdził też, że powoływany przez spółkę art. 33 ust. 2 pkt 4 ustawy o rehabilitacji nie ma znaczenia dla oceny sprawy, gdyż nie jest to przepis regulujący kwestie podatkowe. Jak uznano w wyroku, odsetki od środków na zfron – bez wątpienia – zwiększają aktywa spółki i dlatego są jej przychodem.

Spółka w dalszym ciągu nie mogła się pogodzić z niekorzystnym obrotem sprawy i dlatego złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jednakże, po rozpatrzeniu tej skargi, NSA postąpił tak samo, jak organy podatkowe i sąd pierwszej instancji, a więc uznał, że spółka nie ma racji.

Dlatego też, w wyroku z 18 maja 2010 r., NSA oddalił skargę kasacyjną. W ustnym uzasadnieniu wyroku powtórzono, że wyłączenie przychodu z podstawy opodatkowania może nastąpić tylko wtedy, gdy istnieje ku temu wyraźna podstawa prawna. Taką podstawę dawać może art. 12 ust. 4 ustawy o CIT, który zawiera zamknięty katalog przysporzeń, które są wyłączana z przychodów w rozumieniu podatkowym. Odsetki od zfron nie zostały do tego katalogu włączone, więc powinny być opodatkowane.

Wybór przepisów - Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Art. 33. 1. Prowadzący zakład pracy chronionej tworzy zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zwany dalej "funduszem rehabilitacji".
2. Fundusz rehabilitacji tworzy się w szczególności:
(...) 4) z odsetek od środków zgromadzonych na rachunku funduszu rehabilitacji.

Źródło: taxonline.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd poprawia KSeF, przedsiębiorcy zadowoleni z kolejnym zmian w ustawie, zwłaszcza że korzystne modyfikacje nastąpią jeszcze przed wejściem w życie zmienianych przepisów

Krajowy System e-Faktur zmienia się na lepsze. Rząd, po konsultacjach z przedsiębiorcami, przyjął pakiet przepisów, które mają ułatwić funkcjonowanie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowe przepisy są wynikiem licznych konsultacji z przedsiębiorcami, jakie przeprowadziło Ministerstwo Finansów.

MF proponuje zmiany w raportowaniu do KNF. Mniej obowiązków dla domów maklerskich

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasady przekazywania informacji do Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy inwestycyjne i banki prowadzące działalność maklerską. Nowe regulacje, będące częścią pakietu deregulacyjnego, mają na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Kawa z INFORLEX. Przygotowanie do KSeF

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online. Kawa z INFORLEX wydanie EXTRA. Rozmowa z 2 cenionymi ekspertami.

Kolejna rewolucja i sensacyjne zmiany w KSeF i elektronicznym fakturowaniu. Czy są nowe terminy, co z możliwością fakturowania offline

Deregulacja idzie pełną parą. Rząd zmienia nie tylko obowiązujące już przepisy, ale i te, które dopiero mają wejść w życie. Przykładem takiej deregulacji są przepisy o KSeF czyli o obowiązkowym przejściu na wyłącznie cyfrowe e-faktury. Co się zmieni, co z terminami obowiązkowego przejścia na e-fakturowanie dla poszczególnych grup podatników?

REKLAMA

BPO jako most do innowacji: Jak outsourcing pomaga firmom wyjść ze swojej bańki i myśleć globalnie

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie innowacyjność decyduje o przewadze konkurencyjnej, wiele przedsiębiorstw boryka się z paradoksem: potrzebują dostępu do najnowszych technologii i świeżych perspektyw, ale ograniczają ich własne zasoby, lokalizacja czy kultura organizacyjna. Business Process Outsourcing (BPO) staje się w tym kontekście nie tylko narzędziem optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim bramą do globalnej puli wiedzy i innowacji.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Wzmożone kontrole upoważnionych i zarejestrowanych eksporterów w UE

Od czerwca 2025 r. unijne służby celne rozpoczęły skoordynowane i intensywne kontrole firm posiadających status upoważnionego eksportera (UE) oraz zarejestrowanego eksportera (REX). Działania te są odpowiedzią na narastające nieprawidłowości w dokumentowaniu preferencyjnego pochodzenia towarów i mają na celu uszczelnienie systemu celnego w ramach umów o wolnym handlu.

REKLAMA

8 Najczęstszych błędów przy wycenie usług księgowych

Prawidłowa wycena usług księgowych pozwala prowadzić rentowne biuro rachunkowe. Za niskie wynagrodzenie za usługi księgowe spowoduje w pewnym momencie zapaść zdrowotną księgowej, wypalenie zawodowe, depresję, problemy w życiu osobistym.

Audytor pod lupą – IAASB zmienia zasady współpracy i czeka na opinie

Jak audytorzy powinni korzystać z wiedzy zewnętrznych ekspertów? IAASB proponuje zmiany w międzynarodowych standardach i otwiera konsultacje społeczne. To szansa, by wpłynąć na przyszłość audytu – głos można oddać do 24 lipca 2025 r.

REKLAMA