reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę komandytową - skutki w CIT

Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę komandytową - skutki w CIT

Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę niebędącą osobą prawną będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie udziałowca spółki wyłącznie w sytuacji, gdy na moment przekształcenia spółka przekształcana będzie posiadać niepodzielone zyski lub zyski przekazane na inne kapitały niż kapitał zakładowy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, które zostaną wypracowane przez tę spółkę.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 kwietnia 2016r., IBPB-1-2/4510-218/16/KP.

Sprawa dotyczyła spółki, która będzie posiadała majątek utworzony z wkładów podatnika i innych wspólników. Jeden ze wspólników - spółka 2. wniesie do spółki 1., tytułem wkładu niepieniężnego, całe swoje przedsiębiorstwo, które obejmować będzie również środki pieniężne, w tym pochodzące z zysków spółki 2., m.in. z niepodzielonych lub przekazanych na kapitał zapasowy zysków spółki 2. Następnie spółka 1. zostanie przekształcona w spółkę komandytową. Na moment przekształcenia spółki 1. będzie ona posiadała kapitał zapasowy, jednakże będzie on pochodził jedynie z nadwyżki wkładów wnoszonych przez wspólników nad wartością nominalną udziałów, jakie obejmą w spółce 1. Na kapitale zapasowym nie będą się znajdowały środki pochodzące z niepodzielonych zysków samej spółki 1.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przekształcenie spółki 1. w spółkę przekształconą (komandytową) będzie skutkowało powstaniem po stronie podatnika przychodu podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych od innych kwot, niż wartość niepodzielnych zysków wypracowanych przez samą spółkę 1., przypadających na podatnika.

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że, dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej – w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, przychód określa się na dzień przekształcenia(art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT). Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy spółka 1 od dnia powstania do dnia przekształcenia będzie miała wypracowane zyski, które nie zostały wypłacone wspólnikom w drodze dywidendy (lub w inny sposób).

W ocenie podatnika, jednocześnie, za niepodzielone zyski lub zyski przekazane na inne kapitały niż kapitał zakładowy nie można w szczególności uznać środków pieniężnych, które zostały wniesione do spółki 1 tytułem wkładu przez wspólnika - bez znaczenia przy tym jest, jaki status środki te miały u wspólnika, w szczególności, czy dla tego wspólnika stanowiły niepodzielone zyski, w tym przekazane na jego kapitał zapasowy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko podatnika w całości za prawidłowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama