| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Sprzedaż odpadów przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w specjalnej strefie ekonomicznej – skutki w CIT

Sprzedaż odpadów przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w specjalnej strefie ekonomicznej – skutki w CIT

W ostatnim okresie organy podatkowe prezentują pogląd, że sprzedaż przez przedsiębiorcę strefowego odpadów powstających w procesie produkcyjnym, czyli sprzedaż złomu, jeżeli nie została wymieniona w zezwoleniu na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatnik w takim przypadku powinien zaliczyć przychody ze sprzedaży złomu do pozostałych przychodów uzyskiwanych poza działalnością wykonywaną w specjalnej strefie ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

W związku z wyodrębnieniem przychodu z tytułu sprzedaży odpadów jako przychodu pozastrefowego, konieczne jest również ustalenie kosztów poniesionych w celu osiągnięcia tego przychodu (koszty pozastrefowe).

Ustawa o PDOP  wskazuje, iż w przypadku gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. W myśl powyższego przepisu, podstawową zasadą jest bezpośrednia alokacja kosztów do określonych źródeł przychodów. Dopiero w sytuacji, gdy jest to niemożliwe, stosuje się tzw. klucz przychodowy, tj. dzieli się koszty wspólne według proporcji do określonych rodzajów działalności  (art.15 ust. 2 i ust. 2a ustawy o PDOP). 

Uwzględniając powyższe, w pierwszej kolejności należy ustalić, które wydatki można w sposób bezpośredni powiązać ze sprzedażą odpadów. Punktem wyjścia niewątpliwie powinny być kwoty faktycznie ponoszonych  wydatków na nabycie materiałów produkcyjnych, z których powstają odpady.

W praktyce można spotkać dwa stanowiska dotyczące sposobu kalkulacji kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży odpadów.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Zgodnie z pierwszym stanowiskiem na koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze sprzedaży odpadów składa się suma wydatków poniesionych na zakup materiałów służących do ich produkcji. W całości zatem koszt nabycia materiałów wykorzystanych do produkcji produktu, który stał się następnie odpadem, powinien stanowić koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży odpadu. Pogląd taki został zaprezentowany m.in.: przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 10.06.2011r., znak: ILPB3/423-105/11-3/MM i z 08.05.2013 r., znak: ILPB3/423-65/13-2/AO oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12.02.2016 r., znak: ITPB3/4510-615/15/MK.

Z kolei zgodnie z drugim stanowiskiem, koszt odpowiadający przychodowi ze sprzedaży opadów powinien być odgórnie ograniczony przez cenę sprzedaży netto. Na taki sposób wyceny kosztu podatkowego wskazuje ustawa o rachunkowości. Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 6 wyceny rzeczowych składników aktywów obrotowych dokonuje się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto.  Wartość ta (cena sprzedaży netto) stanowi koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży odpadów, a zatem podatnik powinien uwzględnić go w kosztach działalności pozastrefowej.

Stanowisko to odnajduje potwierdzenie również w interpretacji organów podatkowych, m.in.: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17.07.2012 r., znak: IBPBI/2/423-407/12/MS, z 30.12.2014 r., znak:IBPBI/2/423-1207/14/MS oraz z 11.01.2016 r., znak: IBPB-1-3/4510-584/15/AB.

Pomimo częstego występowania każdego z przedstawionych stanowisk wydaje się jednak, że drugie z nich wiąże się dla przedsiębiorców strefowych z mniejszym ryzykiem podatkowym.

Marta Olewińska, ECDDP sp. z o. o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK