REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż odpadów przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w specjalnej strefie ekonomicznej – skutki w CIT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Sprzedaż odpadów przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w specjalnej strefie ekonomicznej – skutki w CIT
Sprzedaż odpadów przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w specjalnej strefie ekonomicznej – skutki w CIT

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim okresie organy podatkowe prezentują pogląd, że sprzedaż przez przedsiębiorcę strefowego odpadów powstających w procesie produkcyjnym, czyli sprzedaż złomu, jeżeli nie została wymieniona w zezwoleniu na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatnik w takim przypadku powinien zaliczyć przychody ze sprzedaży złomu do pozostałych przychodów uzyskiwanych poza działalnością wykonywaną w specjalnej strefie ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

W związku z wyodrębnieniem przychodu z tytułu sprzedaży odpadów jako przychodu pozastrefowego, konieczne jest również ustalenie kosztów poniesionych w celu osiągnięcia tego przychodu (koszty pozastrefowe).

Autopromocja

Ustawa o PDOP  wskazuje, iż w przypadku gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. W myśl powyższego przepisu, podstawową zasadą jest bezpośrednia alokacja kosztów do określonych źródeł przychodów. Dopiero w sytuacji, gdy jest to niemożliwe, stosuje się tzw. klucz przychodowy, tj. dzieli się koszty wspólne według proporcji do określonych rodzajów działalności  (art.15 ust. 2 i ust. 2a ustawy o PDOP). 

Uwzględniając powyższe, w pierwszej kolejności należy ustalić, które wydatki można w sposób bezpośredni powiązać ze sprzedażą odpadów. Punktem wyjścia niewątpliwie powinny być kwoty faktycznie ponoszonych  wydatków na nabycie materiałów produkcyjnych, z których powstają odpady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce można spotkać dwa stanowiska dotyczące sposobu kalkulacji kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży odpadów.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Zgodnie z pierwszym stanowiskiem na koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze sprzedaży odpadów składa się suma wydatków poniesionych na zakup materiałów służących do ich produkcji. W całości zatem koszt nabycia materiałów wykorzystanych do produkcji produktu, który stał się następnie odpadem, powinien stanowić koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży odpadu. Pogląd taki został zaprezentowany m.in.: przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 10.06.2011r., znak: ILPB3/423-105/11-3/MM i z 08.05.2013 r., znak: ILPB3/423-65/13-2/AO oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12.02.2016 r., znak: ITPB3/4510-615/15/MK.

Z kolei zgodnie z drugim stanowiskiem, koszt odpowiadający przychodowi ze sprzedaży opadów powinien być odgórnie ograniczony przez cenę sprzedaży netto. Na taki sposób wyceny kosztu podatkowego wskazuje ustawa o rachunkowości. Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 6 wyceny rzeczowych składników aktywów obrotowych dokonuje się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od cen ich sprzedaży netto.  Wartość ta (cena sprzedaży netto) stanowi koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży odpadów, a zatem podatnik powinien uwzględnić go w kosztach działalności pozastrefowej.

Stanowisko to odnajduje potwierdzenie również w interpretacji organów podatkowych, m.in.: Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17.07.2012 r., znak: IBPBI/2/423-407/12/MS, z 30.12.2014 r., znak:IBPBI/2/423-1207/14/MS oraz z 11.01.2016 r., znak: IBPB-1-3/4510-584/15/AB.

Pomimo częstego występowania każdego z przedstawionych stanowisk wydaje się jednak, że drugie z nich wiąże się dla przedsiębiorców strefowych z mniejszym ryzykiem podatkowym.

Marta Olewińska, ECDDP sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA