REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek u źródła - należyta staranność przy weryfikacji zagranicznych kontrahentów

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
Joanna Majcherczak
Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Podatek u źródła - należyta staranność przy weryfikacji zagranicznych kontrahentów
Podatek u źródła - należyta staranność przy weryfikacji zagranicznych kontrahentów

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że powinien, oprócz pozyskania od kontrahenta certyfikatu rezydencji, wprowadzić w swojej firmie zmiany organizacyjne, które pozwolą na prawidłowe i skuteczne wywiązanie się z obowiązku dochowania należytej staranności przy weryfikacji zagranicznego kontrahenta. Czym jest owa należyta staranność?

W myśl nowych przepisów dotyczących procedury poboru podatku u źródła (ang. withholding tax – WHT), od 1 stycznia 2019 r., na płatników został nałożony ustawowy obowiązek dochowania należytej staranności przy analizie możliwości zastosowania zwolnienia ustawowego lub obniżonej stawki WHT.

Autopromocja

Ze względu na rozbudowany system sankcji z tytułu nieuprawnionego zastosowania zwolnienia z WHT bądź preferencyjnej stawki podatku z UPO, koniecznym może okazać się wypracowanie wewnątrz organizacji stosownej procedury, stanowiącej dowód dochowania należytej staranności.

Polecamy: INFORLEX Księgowość

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Należyta staranność przy weryfikacji kontrahentów. Czym jest i co oznacza?

Przepisy ustawy nie dają odpowiedzi na to pytanie. Nie znajdziemy również wskazówek co do minimalnego katalogu czynności, które powinien podjąć płatnik, by „starannie” zweryfikować zagranicznego kontrahenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ustawie przeczytamy jedynie, że przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględnia się charakter oraz skalę działalności prowadzonej przez płatnika (art. 26 ust. 1 ustawy o CIT i art. 41 ust. 4aa ustawy o PIT).

Można więc przyjąć, że inaczej oceniany będzie warunek zachowania należytej staranności w dużej firmie usługowej, dokonującej regularnych płatności zagranicznych, a inaczej w małym przedsiębiorstwie dokonującym jednorazowej płatności za wynajem auta za granicą. Ministerstwo Finansów jakiś czas temu obiecało wydać objaśnienia na czym polegać ma należyta staranność, adekwatna do danego profilu przedsiębiorstwa. Do dzisiaj nie doczekaliśmy się ich publikacji.

Działania płatnika w celu dochowania należytej starości powinny zmierzać w szczególności do weryfikacji rezydencji podatkowej zagranicznego kontrahenta (odbiór certyfikatu rezydencji) oraz statusu rzeczywistego właściciela wypłacanych należności (beneficial owner). W ślad znowelizowanej od 1 stycznia 2019 r., definicji rzeczywistego właściciela powinniśmy mieć pewność, że podmiot:  

 1. otrzymuje należność dla własnej korzyści, w tym decyduje samodzielnie o jej przeznaczeniu i ponosi ryzyko ekonomiczne związane z utratą należności lub jej części,
 2. nie jest pośrednikiem, przedstawicielem, powiernikiem lub innym podmiotem zobowiązanym prawnie lub faktycznie do przekazania całości lub części należności innemu podmiotowi,
 3. prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą w kraju siedziby, jeżeli należności uzyskiwane są w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Weryfikacji wskazanych warunków jest możliwa na podstawie publicznie dostępnych danych (stron internetowych, wyciągów z rejestrów handlowych, sprawozdań finansowych), lecz od strony praktycznej uzasadnionym jest po prostu odbiór oświadczenia od kontrahenta. W którym kontrahent zapewni, że pozostaje faktycznym właścicielem wypłacanych należności. Tylko takie działanie da nam pewność, że dokonaliśmy starannej weryfikacji kontrahenta i możemy bezpiecznie zastosować zwolnienie bądź obniżoną stawkę WHT. Opornego kontrahenta warto zaś w samej umowie zmobilizować do składnia koniecznych dokumentów (oświadczenia beneficial owner, certfikatu rezydencji). Pod rygorem potrącenia wyższej stawki podatku u źródła.

Dlaczego to takie ważne?

Brak dochowania należytej staranności może rodzić dla płatnika negatywne skutki. Gdyby się bowiem okazało, że płatnik zastosował obniżoną stawkę WHT lub zwolnienie nie będąc do tego uprawnionym, może zostać zobowiązany do zapłaty całego podatku WHT wraz z odsetkami za zwłokę. W przypadku uznania, że przeprowadzona przez płatnika weryfikacja nie odpowiada standardom należytej staranności adekwatnej do charakteru i skali jego działalności, wraz z decyzją o odpowiedzialności za niepobrany podatek, będzie on mógł również zostać obciążony sankcyjną, dziesięcioprocentową stawką dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Podsumowując

W dobie globalizacji dobre relacje handlowe z podmiotami zagranicznymi niejednokrotnie przekładają się na sukces przedsiębiorstwa. Niezwykle istotnym jest zatem upewnienie się, co do podatków obciążających takie transakcje. Proponujemy wsparcie przy wypracowaniu odpowiednich procedur na kompletowania pełnej dokumentacji, umożliwiającej zastosowanie zwolnienia lub obniżonej stawki WHT.  Zgodnej ze standardem dochowania należytej staranności i adekwatnej do charakteru i skali działalności przedsiębiorstwa.

Artykuł pochodzi z bloga kontrolapodatkowa.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  REKLAMA