reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Zwolnienia i ulgi > IP Box czyli dla kogo preferencje w opodatkowaniu podatkiem dochodowym

IP Box czyli dla kogo preferencje w opodatkowaniu podatkiem dochodowym

W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze interpretacje indywidualne związane z preferencyjnym opodatkowaniem tzw. Innovation box, w zakresie oprogramowań m.in. do przetwarzania danych.

IP Box - kogo i czego dotyczą preferencje w opodatkowaniu

Od stycznia 2019 roku w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako „ustawa o CIT”) i ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako „ustawa o PIT”) pojawiła się nowa ulga (a dokładniej preferencyjna stawka podatkowa w wysokości 5%) dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, Taką preferencyjną stawką może być opodatkowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (czyli z tzw. kwalifikowanego IP).

Opodatkowanie preferencyjne jest skierowane do podatników opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem dochodowym od osób prawnych, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową i osiągają dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, objętych ochroną prawną.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Czym jest kwalifikowane IP?

Kwalifikowane IP to prawo własności intelektualnej, które spełnia poniższe trzy przesłanki:

1) zostało wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach działalności badawczo-rozwojowej,

2) znajduje się w katalogu praw wymienionym poniżej:

 • patent
 • prawo ochronne na wzór użytkowy,
 • prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
 • prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
 • dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
 • prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
 • wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),
 • autorskie prawo do programu komputerowego

3) podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

Czym jest działalność badawczo-rozwojowa?

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych definiuje działalność badawczo-rozwojową w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT oraz art. 5a pkt. 38 ustawy o PIT jako działalność twórczą obejmującą:

 • badania naukowe lub
 • prace rozwojowe

podejmowane w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Ustawa określa iż badania naukowe to badania podstawowe i badania aplikacyjne zgodnie z pojęciami legalnymi określonymi w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym u nauce.

Badania naukowe to:

 • badania podstawowe- rozumiane jako prace teoretyczne lub empiryczne, które mają na celu zdobywanie nowej wiedzy o zjawiskach i faktach, ale bez nastawienia na zastosowanie komercyjne w sposób bezpośredni
 • badania aplikacyjne- to prace, które mają na celu zdobycie nowej wiedzy i umiejętności, w celu opracowania nowych produktów lub procesów.

Prace rozwojowe to działalność polegająca na nabywaniu i kształtowaniu lub wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi wydanymi przez Ministra Finansów 15 lipca 2019 roku dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej kryteriami działalności badawczo-rozwojowej są:

 • twórczość
 • systematyczność
 • zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

Twórczość związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka, która ma miejsce wtedy kiedy powstaje nowy wytwór intelektu. Jak podkreśla się w objaśnieniach podatkowych należy uznać, że na potrzeby działalności B+R w stopniu minimalnym wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa. Zatem wskazuje się, iż może ono się przejawiać w opracowaniu nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań, które dane przedsiębiorstwo nie posiada w swojej działalności i znacząco się różni od rozwiązań, które już u niego funkcjonują. Systematyczność jako kolejne kryterium odnosi się do prowadzenia działalności w sposób uporządkowany i według określonego systemu, jednak nie oznacza to wymogu prowadzenia działalności w sposób ciągły. Jak czytamy w objaśnieniach podatkowych wystarczające jest „aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociaż jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby”.

A jak wygląda sytuacja z autorskim programem komputerowym?

Katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej jest enumeratywny, i znajdują się w nim zarówno prawa, które podlegają następczej kontroli merytorycznej w procesie rejestracji lub zgłoszenia do Urzędu Patentowego, ale są w katalogu także prawa które tej kontroli nie podlegają. Należą do nich topografia układu scalonego jak i autorskie prawo do programu komputerowego, które podlegają jedynie formalnej ocenie spełnienia przesłanek odpowiednich praw ochronnych.

Z uwagi na fakt, iż autorskie prawa do programu komputerowego związane są z dynamicznym rozwojem nowych technologii, nie da się ustalić jednoznacznej i niezmiennej definicji tego pojęcia. Zaleceniem objaśnień podatkowych jest, aby podatnicy, którzy chcą skorzystać z preferencyjnego opodatkowania w zakresie prawa, jakim jest autorskie prawo do programu komputerowego skorzystali z instytucji interpretacji indywidualnej, która może zostać złożona do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i w takiej sytuacji podatnik uzyska ochronę prawnopodatkową w zakresie uregulowanym w przepisach ordynacji podatkowej. Jak wskazują objaśnienia podatkowe „podstawą przyznania ochrony prawnej dla programu komputerowego jest fakt, że stanowi on przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej danego autora lub autorów) ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od przeznaczenia i sposobu wyrażania”.

Kiedy możemy mieć do czynienia z działalnością B+R w zakresie oprogramowania komputerowego?

Objaśnienia podatkowe w zakresie przykładów odsyłają do podręcznika Frasati, który wymienia:

 • tworzenie nowych systemów operacyjnych lub języków,
 • projektowanie i wdrażanie nowych wyszukiwarek opartych na oryginalnych technologiach,
 • działania zmierzające do rozwiązywania konfliktów w ramach sprzętu lub oprogramowania w oparciu o proces reorganizacji systemu lub sieci,
 • tworzenie nowych lub bardziej wydajnych algorytmów w oparciu o nowe techniki,
 • tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub zabezpieczeń
reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama