reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Zakaz sumowania podstaw opodatkowania podatkiem od gier

Zakaz sumowania podstaw opodatkowania podatkiem od gier

Nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie 3 września br., wprowadza m.in. możliwość prowadzenia działalności hazardowej na terenie Polski przez spółki z terenu Unii Europejskiej oraz zakaz sumowania podstaw opodatkowania podatkiem od gier.

Ustawa z 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych (Dz. U. poz. 1201)

Najważniejsze modyfikacje ustawy o grach hazardowych zmierzają w kierunku ułatwienia prowadzenia w Polsce działalności podmiotom zagranicznym posiadającym siedzibę na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Zmiany te są przejawem dostosowywania polskich przepisów do wymogów stawianych przez przepisy unijne, przede wszystkim w związku ze swobodami zagwarantowanymi w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Zmiany dotyczące spółek europejskich

Zgodnie z nowelizacją, spółki akcyjne oraz spółki z o.o. mające siedziby na terenie jednego z krajów stron Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą mogły prowadzić w Polsce działalność w zakresie określonych gier hazardowych za pośrednictwem utworzonego w Polsce oddziału albo ustanowionego przedstawiciela.

Przedstawicielem spółki europejskiej będzie mógł zostać przedsiębiorca prowadzący w Polsce działalność gospodarczą. Przedstawiciel będący osobą fizyczną powinien jednak spełnić wymóg zamieszkiwania w Polsce oraz posługiwania się językiem polskim, natomiast przedstawiciel będący osobą prawną, powinien posiada siedzibę w Polsce oraz przynajmniej jednego polskojęzycznego członka zarządu.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Warto zaznaczyć, iż dotychczas przepisy ustawy pozwalały na prowadzenie działalności w zakresie gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, gier na automatach, gry bingo pieniężne, zakładów wzajemnych oraz loterii audiotekstowych w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale wyłącznie posiadającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej.

Zmiany dotyczące spółek krajowych

W nowelizacji znalazły się także przepisy, które znacznie ułatwiają prowadzenie działalności krajowym spółkom z sektora hazardowego. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na regulacje, które zastępują dotychczasowe, krytykowane przepisy prawa hazardowego.

Zmiany dotyczą obowiązujących dotychczas art. 52 oraz art. 53 ustawy, przewidujących obowiązek uzyskania uprzedniej zgody Ministra Finansów na wszelkie zmiany w strukturze kapitału zakładowego i w składzie zarządu podmiotu, który występuje o udzielenie koncesji lub zezwolenia, lub który już uzyskał koncesję lub zezwolenie.

Kiedy zapłacić podatek od gier?

Zgodnie z nowym brzmieniem tych przepisów, przedsiębiorca obowiązany będzie poinformować organ o dokonanej zmianie w strukturze kapitału zakładowego spółki oraz w składzie zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej w terminie do 7 dni od ich zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym. Projektowana zmiana ma na celu zagwarantowanie zgodności polskiej ustawy grach o hazardowych z zasadą swobodnego przepływu kapitału w Unii Europejskiej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Zakaz sumowania podstaw opodatkowania podatkiem od gier / Fot. Fotolia
Zakaz sumowania podstaw opodatkowania podatkiem od gier / Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama