reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Ile wynosi opłata od pełnomocnictwa do podpisania zeznania rocznego małżonków

Ile wynosi opłata od pełnomocnictwa do podpisania zeznania rocznego małżonków

Od 1 stycznia 2007 r. można udzielić pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych. Od złożonego dokumentu pełnomocnictwa płaci się tyle opłat skarbowych (17 zł), ile stosunków pełnomocnictwa wynika z danego dokumentu. Pełnomocnictwo udzielone małżonkowi, wstępnemu (babcia, dziadek), zstępnemu (syn, wnuk) lub rodzeństwu jest zwolnione z opłaty skarbowej.


Obecnie deklaracja podatkowa może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta (art. 80a § 1 Ordynacji podatkowej). Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa należy złożyć organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy. Jeżeli przepisy prawa podatkowego wymagają podpisania deklaracji przez więcej niż jedną osobę, pełnomocnictwo do podpisania tej deklaracji jest skuteczne, gdy udzieliły go wszystkie osoby. Podpisanie zeznania rocznego (np. PIT-36) przez pełnomocnika zwalnia podatnika z obowiązku podpisania deklaracji.

Opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii. Od każdego stosunku pełnomocnictwa opłata wynosi 17 zł. Aby złożyć zeznanie w imieniu małżonków, każdy z nich musi udzielić pełnomocnictwa. Można to zrobić w jednym dokumencie. Pomimo to opłata skarbowa wyniesie 34 zł. Potwierdzają to interpretacje przepisów. 25 kwietnia 2006 r. prezydent Białegostoku odpowiadał na pytanie o wysokość opłaty skarbowej, gdy w jednym dokumencie kilku mocodawców udzieli pełnomocnictwa. W piśmie (sygn. Fn.IV.0717-I-1/2006) czytamy:

(...) w przypadku dokumentów stwierdzających ustanowienie pełnomocnika pobiera się tyle opłat skarbowych, ile stosunków pełnomocnictwa wynika z danego dokumentu. Zatem liczba mocodawców wymieniona w danym dokumencie wyznacza krotność opłaty skarbowej wynikającej ze sporządzenia dokumentu.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa uiszczana jest nie za sporządzenie, ale jego złożenie.

PRZYKŁAD

Małżonkowie Piotr i Ewa Adamczykowie rozliczają się wspólnie. W kwietniu 2008 r. będą za granicą. W marcu 2008 r. udzielili pełnomocnictwa do podpisania zeznania rocznego sąsiadowi. Pełnomocnictwo sporządzono na jednym dokumencie. Pomimo to opłata skarbowa od jego złożenia wyniesie 34 zł. Należy ją zapłacić od każdego stosunku pełnomocnictwa udzielonego w danym dokumencie.

Złożony dokument pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, wstępnemu (np. babci), zstępnemu (np. synowi) lub rodzeństwu jest zwolniony z opłaty skarbowej.

PRZYKŁAD

Małżonkowie Piotr i Ewa Adamczykowie udzielili w marcu 2008 r. pełnomocnictwa do podpisania ich wspólnego zeznania rocznego przez Tomasza Adamczyka, brata Piotra. Pełnomocnictwo zostało sporządzone na jednym dokumencie. Opłata skarbowa od złożenia pełnomocnictwa wyniesie 17 zł. Obciąża tylko pełnomocnictwo, jakiego udzieliła pani Ewa.

• art. 1 i załącznik do ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej - Dz.U. Nr 225, poz. 1635; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 128, poz. 883

Tomasz Król

konsultant podatkowy

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama