| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Usługi kulturalne objęte są niższym podatkiem

Usługi kulturalne objęte są niższym podatkiem

Świadczenie usług związanych z kulturą podlega opodatkowaniu obniżoną 7-proc. stawką podatku od towarów i usług.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Jednostka jest samorządową instytucją działającą na podstawie art. 9 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j. Dz.U. z 1997 r. nr 110, poz. 721 z późn. zm.). Realizuje zadania w dziedzinie upowszechniania kultury, rozwijania amatorskiej twórczości artystycznej, prowadzenia edukacji kulturalnej, gromadzenia zbiorów muzealnych, organizowania imprez artystycznych i okolicznościowych. Opłaty, jakie pobiera za swoje usługi, mają charakter symboliczny i nie pokrywają całości kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Jednostka nie dąży do osiągania zysków, lecz zgodnie ze statutem uzyskane z tych źródeł przychody są przeznaczane na prowadzenie działalności kulturalnej. Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować w zakresie świadczenia usług związanych z kulturą?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 8 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy.

Stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy o VAT usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej za pomocą klasyfikacji - PKWiU. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załącznika nr 4 do ustawy. W poz. 11 tego załącznika zostały wymienione usługi o symbolu PKWiU ex 92 związane z kulturą, z wyłączeniem m.in. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe; wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea, i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5).

Jednocześnie z uwagi na art. 41 ust. 2 ustawy o VAT czynności te zostały objęte obniżoną do wysokości 7 proc. stawką podatku. Zostały one bowiem wymienione w poz. 156 i 157 załącznika nr 3 do ustawy, zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7 proc.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Otwocku z 21 września 2007 r., nr 1417/VAT/443/ 1052/BAW-26786/07/MŻ.

EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Chudzik

menedżer centralnego działu rozliczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »