reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Dlaczego sprzedaż samochodów przez Internet należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej

Dlaczego sprzedaż samochodów przez Internet należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej

Sprzedaż pojazdów za pośrednictwem Internetu nie jest sprzedażą wysyłkową. Sprzedaż samochodów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej dokonana za pośrednictwem Internetu powinna zatem być zaewidencjonowana przez sprzedawcę w kasie rejestrującej. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.


(...) Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy można zatem stosować, jeżeli:

- sprzedaż dokonywana jest w systemie wysyłkowym,

- zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika,

- z prowadzonej przez podatnika ewidencji i z dokumentów transakcji wynika, jakiej dostawy dotyczyła zapłata.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał, iż będzie prowadził sprzedaż internetową pojazdów używanych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub prowadzących działalność w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego. Zapłata przez nabywców ma być dokonywana na rachunek bankowy lub za pośrednictwem poczty, a z dowodów zapłaty będą wynikały dane konieczne do zidentyfikowania transakcji, której zapłata dotyczy. Wnioskodawca będzie również prowadził elektroniczną ewidencję sprzedaży, zawierającą dane nabywców. Ze względu na rodzaj towaru nie będzie możliwe jednak dostarczenie towaru pocztą lub przesyłką kurierską.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika jednoznacznie, iż nie zostanie spełniony podstawowy warunek kwalifikujący czynność sprzedaży przedmiotowych towarów do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienie bowiem dotyczy dostawy towarów w systemie wysyłkowym pocztą lub kurierem, a jak wskazał Podatnik, sprzedawane pojazdy nie będą do nabywców wysyłane.

Reasumując, w przedmiotowym przypadku sprzedaż pojazdów za pomocą Internetu nie stanowi czynności szczególnej wymienionej w załączniku do cyt. rozporządzenia, wobec tego podlega obowiązkowi prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej. (...)

Interpretacja indywidualna z 8 maja 2008 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-145/08/AP

oprac. Ewa Sławińska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wijkowska

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama