| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Pomyłkowa adnotacja „mechanizm podzielonej płatności” na fakturze a koszty uzyskania przychodów

Pomyłkowa adnotacja „mechanizm podzielonej płatności” na fakturze a koszty uzyskania przychodów

Czy w przypadku otrzymania od kontrahenta faktury, dokumentującej nabycie towarów lub usług innych niż objęte obligatoryjnym MPP, a mimo to oznaczonej klauzulą „mechanizm podzielonej płatności”, dla jej zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych (od 1 stycznia 2020 roku) konieczne będzie dokonanie zapłaty w ramach mechanizmu podzielonej płatności? Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 listopada 2019 r.

Od 1 listopada 2019 roku w polskim prawie podatkowym obowiązują nowe przepisy regulujące zasady wystawiania faktur. Jest to konsekwencja nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Jeżeli faktura obejmuje dostawę towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT a wartość tej faktury wynosi co najmniej 15 tys. otych - wystawca obowiązany jest umieścić na fakturze adnotację "mechanizm podzielonej płatności".

Z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową wystąpił podatnik, który miał wątpliwość odnośnie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku udokumentowanego fakturą, która zawiera adnotację o MPP, ale nie obejmuje ona dostawy towarów lub usług z załącznika nr 15.

Wnioskodawca zajął stanowisko, że jeżeli "otrzymana od kontrahenta faktura dokumentująca nabycie towarów lub usług innych niż objętych obligatoryjnym MPP, będzie oznaczona klauzulą „mechanizm podzielonej płatności”, a ponadto:

  • będzie dokumentować wydatek związany z osiąganymi przez Wnioskodawcę przychodami,
  • zostanie zapłacona na rachunek znajdujący się w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174, z późn. zm., dalej: „ustawa o VAT”),

- dla jej zaliczenia do kosztów podatkowych od 1 stycznia 2020 r. nie będzie konieczna jej zapłata w mechanizmie podzielonej płatności".

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 15 listopada 2019 roku  (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.387.2019.1.SG) przypomniał, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów spłeniających przesłankki negatywne, wymienionych w art. 16 ust. 1.

Od 1 stycznia 2020 roku nowelizacji ulegnie między innymi ustawa o CIT. Ustawodawca zaostrzył możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wszystkich wydatków niezależnie od kwoty czy też sposobu reguowania transakcji.

Przepis art. 15d ust.1 ustawy o CIT od 1 stycznia 2020 stanowić będzie, że podatnicy nie zaliczą do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z 6 marca 2018 r. -  Prawo przedsiębiorców:

1) została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub

2) została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług -  w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny,

3) pomimo zawarcia na fakturze wyrazów „mechanizm podzielonej płatności” zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust, la tej ustawy.

Organ wydający interpretację indywidualną zgodził się z Wnioskodawcą.

Przypomniał, że wyrażenie "mechanizm podzielonej płatności" umieszczany ma być na fakturze w przypadku kumulatywnego spełnienia określonych warunków, a mianowicie transakcja dokonywana jest między przedsiębiorcami, faktura obejmuje dostawę towarów lub usług z załącznika nr 15 ustawy o VAT oraz faktura opiewa na kwotę co najmniej 15 tys. zł.

Zdaniem Dyrektora KIS jeżeli wystawca faktury umieścił na fakturze adnotację o MPP w przypadku dostawy innej niż dotycząca towarów i usług z załącznika nr 15, w takim wypadku faktura wystawiona jest wadliwie (niezgodnie z wymogami art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT). Odbiorca faktury nie jest w takim przypadku zobowiązany do opłacenia jej w formie podzielonej płatności. Także w takiej sytuacji do Odbiorcy faktury nie będzie miało zastosowania wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15d ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Monika M.Brzostowska

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »