REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokumentować nabycie usług niematerialnych w celu zaliczenia do kosztów

Jak dokumentować nabycie usług niematerialnych w celu zaliczenia do kosztów
Jak dokumentować nabycie usług niematerialnych w celu zaliczenia do kosztów
Fotolia

REKLAMA

Na potrzeby zakwalifikowania wydatków poniesionych na nabycie usług niematerialnych do kosztów uzyskania przychodów konieczne są dowody potwierdzające faktyczne (rzeczywiste) świadczenie tego rodzaju usług – sama umowa oraz faktury mogą okazać się niewystarczające w takiej sytuacji.

Takie stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu z dnia 9 maja 2016 r. (sygn. akt Ts 373/15).

Stan faktyczny

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Sprawa dotyczy spółki, która prowadziła działalność gospodarczą w zakresie organizowania gier na automatach. W zeznaniu podatkowym za 2006 r. spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikające z faktur z tytułu nabycia usług niematerialnych (konsultingowych). Jednocześnie spółka nie przedstawiła żadnych dowodów, które potwierdziłyby faktyczne świadczenie tych usług. Co więcej nie wykazała również związku tych wydatków z celem uzyskania przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wobec powyższego właściwy dla spółki skarżącej Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej odmówił uznania opisanych wyżej wydatków za koszty uzyskania przychodów.

W złożonym odwołaniu spółka zarzuciła, że organ nie przeprowadził wszystkich koniecznych dowodów, a te, które udało się zgromadzić, zostały ocenione w niewłaściwy sposób. Szczególną uwagę zwrócono na nieprzeprowadzenie dowodu z zeznań pracownika oraz prezesa spółki.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji wskazując, że spółka nie dostarczyła materialnych dowodów na faktyczne świadczenie przedmiotowych usług w postaci stosownych analiz i zestawień matematycznych. Organ zaznaczył również, że nie mogą zostać one zastąpione wyłącznie przez ustne wyjaśnienia wskazanego przez spółkę pracownika.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do opinii organu II instancji podkreślając, że przedmiotem dowodu w analizowanej sprawie powinna być treść wskazanej dokumentacji i to w takiej postaci, w jakiej spółka ją otrzymała, posiadała i uczyniła podstawą uznania wydatków za koszt podatkowy.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Jak wystawiać faktury ustrukturyzowane i korzystać z KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Dokumentowanie kosztów usług niematerialnych w PIT i CIT

Wobec powyższego WSA oddalił skargę spółki. Podobnego stanowiska był również Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił skargę kasacyjną. W konsekwencji spółka zwróciła się ze skargą konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego podnosząc, że organy w zakresie, w jakim przyznały w postępowaniu podatkowym prymat dowodowi z dokumentu nad innymi środkami dowodowymi naruszyły przede wszystkim prawo do sądu, w tym prawo do wysłuchania, oraz zasadę proporcjonalności.

Postanowienie Trybunału

Trybunał Konstytucyjny uznał zarzuty postawione w skardze za bezzasadne i postanowił odmówić nadania jej dalszego biegu. Trybunał wskazał przy tym, że uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest uzależnione od jego właściwego udokumentowania.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)


Jak wskazał Trybunał Konstytucyjny, z prawidłowych i rzetelnych dowodów musi wynikać celowość oraz racjonalność poniesionych wydatków. W konsekwencji to w interesie podatnika jest wykazanie nie tylko faktu poniesienia danego wydatku, ale również jego celowości i racjonalności. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów nie można uznać za koszt takich wydatków, które budzą ze strony organów podatkowych jakiekolwiek wątpliwości.

Trybunał podkreślił również, że chociaż przepisy ustaw podatkowych nie przewidują dla usług niematerialnych szczególnych wymogów dotyczących sposobu ich dokumentowania, to jednak w doktrynie oraz orzecznictwie podkreśla się obowiązek udokumentowania faktycznego (rzeczywistego) wykonania tego rodzaju usług.

Podsumowanie

Trybunał Konstytucyjny wskazał jednoznacznie, że posiadanie samej umowy oraz faktury dokumentującej zakup usług niematerialnych jest niewystarczające dla uznania takich wydatków za koszty. Dopiero posiadanie dowodów potwierdzających faktyczne wykonanie tego rodzaju usług pozwala podatnikom na zakwalifikowanie ponoszonych wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

Wynagrodzenie za przeniesienie działalności a koszt uzyskania przychodów

Co więcej, kwestia właściwego dokumentowania świadczenia usług niematerialnych jest istotna nie tylko z perspektywy kwalifikacji wydatków jako kosztów uzyskania przychodów, ale jest również związana z obszarem cen transferowych. Na potrzeby sporządzenia prawidłowej dokumentacji cen transferowych, dotyczącej transakcji w zakresie usług niematerialnych, podmioty powiązane powinny dysponować odpowiednimi dowodami na rzeczywiste świadczenie tego rodzaju usług.

Stanowisko zarówno organów podatkowych, jak również sądów i Trybunału w przedstawionej sprawie nie powinno dziwić i należy uznać je za prawidłowe z punktu widzenia doktryny prawa podatkowego oraz dotychczasowej praktyki.

Autor: Adrian Kardaś, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polska przyciąga zagranicznych inwestorów. Co sprzyja inwestycjom?

  Polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i jest coraz bardziej atrakcyjna w oczach przedsiębiorców z innych krajów. Na warszawskiej giełdzie udział inwestorów zagranicznych osiągnął w I połowie roku poziom 65 procent - to najwyższy wynik w perspektywie całej dekady. 

  Handel hurtowy. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  Sierpniowe dane GUS o handlu hurtowym i nowych zamówieniach w przemyśle pokazują kontynuację spadkowego trendu z poprzednich miesięcy. Słabe wyniki handlu hurtowego ogółem w ujęciu rocznym są m.in. efektem wysokiej bazy z ubiegłego roku, w którym przedsiębiorstwa intensywnie budowały zapasy. Efekt ten widoczny jest szczególnie w przypadku półproduktów pochodzenia nierolniczego i złomu, których sprzedaż w sierpniu ubiegłego roku notowała blisko 60 proc. wzrost r/r a w sierpniu tego roku spadła w ujęciu rocznym o ponad 47 proc.

  Wymiana towaru na nowy w toku reklamacji a VAT. Czy trzeba wystawić fakturę korygującą i nową fakturę?

  Jesteśmy spółką z o.o. W maju 2023 r. sprzedaliśmy klientowi towar. Sprzedaż została udokumentowana fakturą. Na początku sierpnia klient zareklamował sprzedany mu towar i odesłał go do nas. Zamierzamy uznać reklamację i wysłać klientowi nowy towar. Czy w tej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę korygującą "zerującą" oraz fakturę dokumentującą nową sprzedaż?

  Podatek Belki drenuje kieszenie Polaków. W pół roku fiskus ściągnął ponad 5 mld zł

  Podatek Belki coraz bardziej uwiera Polaków. Tylko w pół roku fiskus ściągnął od nich ponad 5 mld zł.

  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  REKLAMA