Kto może skorzystać z amortyzacji przyśpieszonej (jednorazowej)
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługują jednorazowe odpisy
REKLAMA
Metoda jednorazowej (przyśpieszonej) amortyzacji zarówno w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych jak i podatników podatku dochodowego od osób fizycznych skierowana jest do podatników, którzy:
- posiadają status tzw. małego podatnika
- rozpoczęli działalność w danym roku podatkowym.
„Mały podatnik”
Zgodnie z definicją, którą znajdziemy w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych „małym podatnikiem” jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro.
Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł. W 2010 roku małym podatnikiem jest ten, który w 2009 roku uzyskał przychody ze sprzedaży (wraz z podatkiem należnym VAT) nieprzekraczające kwoty 5.067.000 zł.
Mały podatnik 2011 / 2012
Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.
Podatnik rozpoczynający działalność w danym roku podatkowym
Druga grupa podatników uprzywilejowanych do skorzystania z jednorazowej amortyzacji to podatnicy, którzy w danym roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej.
Kto nie może stosować jednorazowych odpisów
W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnik który rozpoczyna w danym roku działalność gospodarczą nie może skorzystać z amortyzacji jednorazowej, jeżeli w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia:
- prowadził działalność gospodarczą samodzielnie
- prowadził działalność gospodarczą jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej
- małżonek podatnika prowadził taką działalność, a pomiędzy małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
Przyśpieszona metoda amortyzacji nie obejmuje również podatników podatku dochodowego od osób prawnych rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni:
- w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników,
- w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
- przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro.
Podstawa prawna:
- art. 5a pkt 20, art. 22k ust. 7 i ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- art. 4a pkt 10, art. 16k ust. 7 i ust.11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 1 pkt 1, art. 2 pkt 1 ustawy z 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat