reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Wykorzystywanie środków trwałych na potrzeby związane z prowadzoną działalnością a koszty uzyskania przychodów

Wykorzystywanie środków trwałych na potrzeby związane z prowadzoną działalnością a koszty uzyskania przychodów

Tylko faktycznie wykorzystywane w działalności środki trwałe mogą być amortyzowane podatkowo.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o PIT kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne)dokonywane zgodnie z określonymi w ustawie zasadami.

Zasady te zawarte zostały w art. 22a-22o ustawy o PIT. Zgodnie z generalna zasadą określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT do kosztów uzyskania przychodów zalicza się te koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Należy więc podkreślić, że zasadniczym warunkiem dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest faktyczne wykorzystywanie przedmiotu amortyzacji na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. 

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Jeżeli więc składniki majątkowe użytkowane przez podatnika będą zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o PIT, składnikami których przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok, stanowią własność lub współwłasność podatnika, zostały nabyte przez podatnika lub wytworzone we własnym zakresie, są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania ale są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - wówczas nie będą stanowiły środków trwałych i nie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Podatnik jest więc zobowiązany wykazać związek używanych środków trwałych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 29 września 1997 r., SA/Sz 1835/96, „warunkiem amortyzacji środka trwałego jako kosztu uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego tego rodzaju, że uzyskanie przez podatnika przychodu nastąpiło w wyniku gospodarczego wykorzystania danego środka trwałego.”

Należy jednak zwrócić uwagę, że jeżeli podatnik czy nawet członkowie jego rodziny korzystają z amortyzowanych środków trwałych, to nie jest to wystarczającym argumentem dla organów skarbowych do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów, jeżeli podatnik wyraźnie wykaże że służą one przede wszystkim działalności gospodarczej. Jednoznacznie podkreślone to zostało w orzecznictwie. 

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Na przykład w wyroku NSA z 28 maja 1999 r., I SA/Lu 317/98, sąd stwierdził m.in., że „…organy skarbowe nie wykazały, iżby meble kuchenne nie były wykorzystywane do przyrządzania posiłków zatrudnionym pracownikom w firmie skarżących podatników. Sam fakt przebywania właściciela i członków rodziny w pomieszczeniach socjalnych pracowników i spożywania z nimi posiłków nie może być powodem nieuznania kosztów amortyzacji mebli kuchennych”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama