reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Jednorazowa amortyzacja w PIT i CIT

Jednorazowa amortyzacja w PIT i CIT

Jednorazowe odpisy amortyzacyjne dokonywane są od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Prawo do skorzystania z jednorazowej amortyzacji mają podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej oraz tzw. mali podatnicy.

Jednorazowa amortyzacja w podatku dochodowym od osób fizycznych

W rozumieniu art. 5a pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF), mały podatnik to podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł. W dniu 1 października 2015 r. kurs euro wyniósł 4,2437 zł., w związku z tym w 2016 r. małym podatnikiem jest podatnik, którego przychód w 2015 r. nie był wyższy niż 5.092.000 zł.

Ustawodawca określił też limit maksymalnej rocznej jednorazowej amortyzacji. Nie może ona przekroczyć równowartości 50 000 euro, czyli 212 000 zł.

Do ustalania limitu nie uwzględnia się odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej nieprzekraczającej 3 500 zł.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Jednorazowa amortyzacja w podatku dochodowym od osób prawnych

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP) definiuje małego podatnika w art. 4a pkt 10 analogicznie jak ustawa o PDOF, a także przewiduje analogiczne zasady jednorazowej amortyzacji. Na gruncie ustawy o PDOP, z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie mogą jednak skorzystać podatnicy, którzy rozpoczynają swoją działalność gospodarczą, a zostali utworzeni:

  • w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników;
  • w wyniku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną;
  • przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro.

(art. 16k ust. 11 ustawy o PDOP).

Roczny limit łączny jednorazowych odpisów amortyzacyjnych wynosi  50 000 euro.

Aleksandra Kołc, Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama