Czy motocykl można zamortyzować jednorazowo?
REKLAMA
REKLAMA
Mali podatnicy, a więc przedsiębiorcy, których roczne obroty nie przekroczyły w roku minionym poziomu 1,2 mln euro, mają kilka przywilejów. Jednym z nich jest możliwość dokonywania większych od standardowych jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Limit w przypadku małych przedsiębiorców wynosi 50 tys. euro, czyli dla roku 2016 jest to kwota 212 tys. zł.
REKLAMA
Izba skarbowa pozwoliła jednorazowo odpisać
Te powiększony limit jednorazowej amortyzacji chciał wykorzystać przedsiębiorca, który – jak wynika z interpretacji podatkowej – prowadzi działalność gospodarczą jako lekarz. Uznał on, że jednym ze sposobów na dotarcie do pacjentów może być zakup motocykla. Dzięki temu rozwiązaniu będzie on w stanie szybciej dotrzeć do pacjentów niż gdyby używał samochodu.
Podatnik zwrócił się do izby z pytaniem, czy może on dokonać jednorazowej amortyzacji zakupionego motocykla. Uznał on, że takie prawo daje mu właśnie fakt, że jest on małym podatnikiem.
Izba Skarbowa w Katowicach poparła stanowisko podatnika i dała m prawo do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Tak wynika z interpretacji z 18 listopada 2015 r. (sygnatura IBPB-1-1/4511-551/15/WRz).
Minister Finansów zmienia wykładnię
REKLAMA
Jednak Minister Finansów uznał, że przy wydawaniu wykładni izba skarbowa popełniła błąd. I dlatego 15 czerwca 2016 r. resort wydał nową interpretację (sygnatura DD9.8220.2.197.2016.KZU), w której odmówił podatnikowi prawa do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, związanego z zakupem motocykla. Minister uznał, że poprzednie wyjaśnienie błędne, bo urzędnicy izby skarbowej niedokładnie przeczytali definicję pojazdu samochodowego.
Otóż przepisy podatkowe dają prawo do powiększonej jednorazowej amortyzacji, ale z wyłączeniem wydatków na zakup pojazdów samochodowych. O tym, co jest pojazdem samochodowym dla celów podatkowych, decyduje art. 5a pkt 19a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)
I rzeczywiście, trudno tam się dopatrzeć definicji, która odpowiadałaby motocyklowi. Jednak Minister Finansów zwrócił uwagę, że w tym przepisie mówi się o pojeździe samochodowym „w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym”.
Tymczasem według art. 2 pkt. 33, pojazdem samochodowym jest „pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h”. Z kolei art. 2 pkt. 45 motocykl „to pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół”.
Tym samym więc motocykl jest pojazdem samochodowym w myśl przepisów podatkowych, a tym samym nie podlega jednorazowej amortyzacji na zasadach dopuszczalnych dla małych podatników.
Marek Siudaj, Tax Care
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat