| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Wydatki na utrzymanie lokalu mieszkalnego

Wydatki na utrzymanie lokalu mieszkalnego

Kosztami uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Aby określony wydatek został uznany za koszt uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać nie tylko poniesienie wydatku, ale także istnienie zależności między tym wydatkiem a możliwością uzyskania w przyszłości przychodu z tego tytułu. Dotyczy to szczególnie sytuacji nie do końca oczywistych, jak na przykład zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na utrzymanie lokalu mieszkalnego częściowo wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej.

Niejednokrotnie zachodzi sytuacja, gdy indywidualny przedsiębiorca wykorzystuje w części swoje mieszkanie na „biuro” związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Rodzi się w takiej sytuacji pytanie czy podatnik ma prawo zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów wydatki na utrzymanie lokalu w części przeznaczonej na biuro?

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi spełniać łącznie określone warunki: musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, nie może być wymieniony w art. 23 ustawy o PIT, który zawiera listę wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów oraz musi być należycie udokumentowany.

Związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu ocenia się indywidualnie, a z tej oceny powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodu.

Polecamy: serwis PIT

Można stwierdzić, iż wydatki związane z utrzymaniem lokalu mieszkalnego, częściowo wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej mogą w części (tj. proporcjonalnie w części lokalu wykorzystywanej na potrzeby działalności gospodarczej, do całkowitej powierzchni lokalu) stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, o ile zostaną właściwie udokumentowane (np. odpowiednie księgi podatkowe).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Sołtys

radca prawny, doktor nauk prawnych z dziedziny prawo pracy, trener, szkoleniowiec z zakresu prawa pracy i zatrudniania cudzoziemców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »