| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy karę umowną za opóźnienie realizacji projektu można zaliczyć do kosztów podatkowych

Czy karę umowną za opóźnienie realizacji projektu można zaliczyć do kosztów podatkowych


Kara umowna, związana z nieterminowym zrealizowaniem umowy, może stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile wydatek z tego tytułu zostanie przez podatnika udokumentowany w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 października 2010 r., (IBPBI/1/415-702/10/ESZ).

Podatnik, działając na zlecenie powiatu, wykonywał zamówienie publiczne, sporządzając dokumentacje projektową na przebudowę drogi.

Projekt wykonano z ponad rocznym opóźnieniem, wynikłym z przyczyn niezależnych od wykonawcy (w postaci opóźnienia procedury zezwalającej na wycinkę drzew i opóźnienie uzgodnień projektowych przez zarząd drogi, a także przedłużająca się procedura przeklasyfikowania gruntów leśnych).

Zamawiający przyjął projekt opracowany przez podatnika bez zastrzeżeń, jednak została mu naliczona kara umowna. W związku z tym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy przysługuje mu prawo zaliczenia nałożonej na niego kary w poczet kosztów podatkowych?

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Zdaniem podatnika, będzie on miał takie prawo. Wskazał, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

Podatnik podkreślił, że przepis ten nie wyłącza z kategorii kosztów uzyskania przychodów kar umownych zapłaconych w związku z innymi, niż określone w nim, zdarzeniami.

W stanie faktycznym objętym wnioskiem kara umowna nie dotyczyła wad usług, ani zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad, jak również nie dotyczyła zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót lub usług, dlatego też kary umowne naliczone w związku z niewykonaniem dokumentacji projektowej we wskazanym w zamówieniu terminie, należałoby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Opóźnienie w spełnieniu świadczenia wynikało bowiem z okoliczności za które podatnik nie ponosił odpowiedzialności. Dodatkowo poniesienie wydatku pozostaje w bezpośrednim związku przyczynowym z uzyskanym przychodem.

Organ uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Zgadzając się z argumentacją podatnika, stwierdził, że kara umowna, związana z nieterminowym zrealizowaniem umowy, może stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile wydatek z tego tytułu zostanie przez podatnika udokumentowany w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych.

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK