| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatki, jakie spółka ponosi na wyjazdy szkoleniowe stanowią koszty podatkowe?

Czy wydatki, jakie spółka ponosi na wyjazdy szkoleniowe stanowią koszty podatkowe?


Tak. Trzeba oczywiście zadbać o właściwe udokumentowanie poniesienia takich wydatków oraz wykazanie ich związku z osiągnięciem przychodem lub zachowaniem źródła przychodu.

Przepis art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT) stanowi, iż kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Wydatki na rozwój zawodowy i integrację pracowników nie zostały wymienione w katalogu wydatków niemogących stanowić kosztów podatkowych. Tym samym o zasadności zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowić będzie ich bezpośredni lub choćby pośredni związek z działalnością gospodarczą spółki.

Jeżeli zatem spółka potrafi udowodnić, że wydatki związane z organizacją wyjazdów szkoleniowych będą prowadzić do nabycia przez pracowników nowych umiejętności, a także wpłyną na poprawę efektywności ich pracy, wówczas takie wydatki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów spółki.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: Podatki 2011

Dodatkowym elementem przemawiającym za ujęciem przedmiotowych wydatków w katalogu kosztów podatkowych jest wykazanie zwiększenia motywacji pracowników i nawiązania pozytywnych relacji lub poprawy atmosfery w pracy. Można zatem stwierdzić, że spółka będzie podatkowo premiowana za inwestycję w dobre relacje swoich pracowników.

Rzecz jasna, w celu zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, niezbędne jest precyzyjne i rzetelne ich udokumentowanie. Spełnienie wyżej wymienionych przesłanek, wpływających pozytywnie na umiejętności i wzajemne relacje pracowników, powinno zostać potwierdzone poprzez sporządzenie prawidłowej dokumentacji podatkowej potwierdzającej charakter, celowość i związek wydatków z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Na taką dokumentację mogą się składać m.in. następujące elementy:

- opis celu przeprowadzenia szkolenia (np. sporządzony przez dział HR),
- agenda wyjazdu (dotycząca zarówno części szkoleniowej, jak i integracyjnej),
- wskazanie uczestników wyjazdu w postaci listy obecności uczestników,
- materiały szkoleniowe (elektroniczna prezentacja przedstawiona podczas szkoleń, materiały rozdane uczestnikom),
- zdjęcia wykonane podczas szkoleń, treningów i zabaw pracowników
- faktury wystawione przez podmioty biorące udział w organizacji wyjazdu.

Spełnienie wyżej określonych przesłanek oraz odpowiednie ich udokumentowanie uzasadnia ujęcie przedmiotowych wydatków w kosztach podatkowych. Pracodawca, który dokona ich zaliczenia w poczet kosztów, nie powinien mieć problemów z fiskusem.

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK