reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmującą na spłatę pożyczki spółki przejmowanej są kosztem podatkowym?

Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmującą na spłatę pożyczki spółki przejmowanej są kosztem podatkowym?

Odsetki od pożyczki, którą spółka przejmująca zamierza wziąć w celu spłaty pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmowaną są zapłatą za pożyczkę i stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie faktycznej zapłaty. Stosuje się tu więc ogólną zasadę zaliczania odsetek do kosztów uzyskania przychodów.

Stan faktyczny

Spółka z o.o. zamierza połączyć się z inną spółką z o.o. poprzez jej przejęcie w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.

W konsekwencji połączenia cały majątek spółki przejmowanej zostanie przeniesiony na spółkę przejmującą. Spółka przejmowana jest zobowiązana do spłaty pożyczki wobec innego podmiotu. Po połączeniu spółka przejmująca rozważa zaciągnięcie innej pożyczki na spłatę tej pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmowaną.

Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej od innego podmiotu w celu spłaty pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmowaną będą stanowiły koszt uzyskania przychodu spółki przejmującej.

Łączenie się spółek

W wyniku łączenia się spółek w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych na spółkę przejmującą przechodzi nie tylko majątek spółki przejmowanej, lecz przechodzą na nią wszystkie prawa i obowiązki, jakie spółka przejmowana posiadała na dzień wykreślenia jej z rejestru sądowego. Proces ten określany jest jako sukcesja uniwersalna.

Również przepisy prawa podatkowego przewidują, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się osób prawnych albo osobowych spółek handlowych albo osobowych i kapitałowych spółek handlowych wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Opisaną zasadę sukcesji uniwersalnej stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: serwis Podatki osobiste

W opisanej sytuacji na skutek połączenia się spółek przez przejęcie, spółka przejmowana utraci podmiotowości prawnej, natomiast spółka przejmująca zachowa ciągłość prawną i organizacyjną. Na skutek połączenia, nie powstanie nowa jednostka.

Spółka przejmująca stanie się następcą prawnym przejętej spółki i wstąpi w jej wszelkie prawa i obowiązki (również podatkowe). Będąc następcą prawnym, spółka przejmująca będzie ponosić wydatki związane ze spłatą pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmowaną, a na spłatę tej pożyczki będzie zmuszona sama pożyczyć środki finansowe.

Koszty przy łączeniu spółek

Kosztem uzyskania przychodu jest koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmującą na spłatę pożyczki spółki przejmowanej są kosztem podatkowym?
Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej przez spółkę przejmującą na spłatę pożyczki spółki przejmowanej są kosztem podatkowym?

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama