Czy wydatki pokryte dofinansowaniem mogą być kosztem podatkowym?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź KIP:
REKLAMA
TAK - jeśli chodzi o towary handlowe i wyposażenie (o ile meble nie zostały zaliczone do środków trwałych).
NIE - jeśli chodzi o środki trwałe (w części sfinansowanej przyznanym dofinansowaniem).
Fakt sfinansowania wydatków na zakup towarów handlowych oraz wyposażenia ze środków przyznanych osobie bezrobotnej z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej nie wyklucza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, mimo iż przyznane środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT.
Wydatki sfinansowane z tych środków nie zostały bowiem wymienione w katalogu wydatków, nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ustawy o PIT).
Zatem co do zasady stanowią koszty uzyskania przychodów ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, o ile spełniają kryterium zaliczenia do kategorii kosztu (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).
Polecamy: Serwis Podatki osobiste
Wydatki te mogą jednak zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (kup) dopiero po uruchomieniu przez podatnika działalności gospodarczej, w następujący sposób:
1. towary handlowe - należy wprowadzić do podatkowej księgi przychodów i rozchodów remanentem początkowym; towary będą zaliczone do kup, poprzez uwzględnienie różnic pomiędzy remanentem początkowym i końcowym sporządzonym na koniec roku podatkowego (lub na koniec okresu, jeżeli remanent sporządzany jest w trakcie roku), tj. poprzez ustalenie dochodu według zasad określonych w art. 24 ust. 2 ustawy o PIT); (gdyby zakupu dokonano po rozpoczęciu działalności gospodarczej - wydatek będzie kup w momencie jego poniesienia),
2. wyposażenie - wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio po rozpoczęciu działalności (jeżeli składnika nie zaliczono do środków trwałych); przy czym - składnik majątku o wartości przekraczającej 1.500 zł, należy objąć ewidencją wyposażenia,
3. środki trwałe
- odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środka trwałego, w części pokrytej z Funduszu Pracy, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT nie stanowią kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do tej części wartości początkowej, która odpowiada wydatkom poniesionym na nabycie środka trwałego zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie, w tym przypadku w formie dofinansowania,
- podobne zasady będą obowiązywały, jeżeli meble wprowadzono do ewidencji środków trwałych i np. odpisu amortyzacyjnego, dokonano jednorazowo.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat