reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > W jakiej dacie trzeba ująć w kosztach wynagrodzenia?

W jakiej dacie trzeba ująć w kosztach wynagrodzenia?

Podatnik prowadzący działalność na księgach rachunkowych, chce (zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o PIT) wypłacone wynagrodzenia pracowników bezpośrednio produkcyjnych traktować jako koszt bezpośredni i zaliczać do kosztów w dacie uzyskania przychodu.

Jednak z art. 22 ust. 6ba ustawy o PIT wynika, że wynagrodzenia pracownicze stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone w terminie (…). W przypadku uchybienia temu terminowi stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55 (kasowo).

Wypłata za wrzesień zgodnie z regulaminem wypłacona w terminie do 10 października. Przychód ze sprzedaży powstanie dopiero w grudniu.

Czy podatnik może ww. wynagrodzenia zaliczać do kosztów grudnia (w dacie uzyskania przychodu), mimo że wypłacił wynagrodzenie w terminie (do 10 października), czy musi zaliczyć do kosztów września zgodnie z art. 22 ust. 6ba? Który przepis jest nadrzędny - art. 22 ust. 5, czy art. 22 ust. 6ba?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 22 ust. 6ba ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Polecamy: Serwis Koszty

Polecamy: Serwis PIT

W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy (księgowanie wynagrodzenia jako kosztu w momencie zapłaty).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama