Czy wydatki na usługi notarialne związane z zakupem akcji innego podmiotu są kosztami podatkowymi?
REKLAMA
REKLAMA
Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.
REKLAMA
Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.
W efekcie, z kosztów uzyskania przychodów należy wyłączyć takie wydatki, które są bezpośrednio związane z zakupem udziałów (poniesione na ich nabycie), tj. cenę ich nabycia, koszty obsługi prawnej związanej z zawarciem umowy, koszty ewentualnych innych podatków (np. PCC, jeżeli wystąpi).
Jakie są koszty notarialne przy sprzedaży nieruchomości?
REKLAMA
Jak czytamy w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 maja 2009 r., (nr IBPBI/2/423W-76/09/CzP): „Użycie przez ustawodawcę określenia „wydatków na nabycie” oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów – ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów albo akcji - zalicza się wydatki bezpośrednio związane z nabyciem tych udziałów albo akcji, bez których nie byłoby możliwe ich nabycie lub objęcie. Do wydatków tych należy zaliczyć zapłaconą cenę za udziały albo akcje oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (np. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, itp.” ().
W przedmiocie kosztów obsługi prawnej, chodzi tu o takie wydatki, które bezpośrednio związane są z transakcją nabycia udziałów (a więc nie koszty, np. doradztwa prawnego związanego z transakcją, gdyż takie należy uważać za ogólnie związane z prowadzoną działalnością).
Czy można uzyskać zwolnienie od kosztów notarialnych?
W przedmiotowej zatem sytuacji, wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów podlegałaby opłata za czynność notarialną w postaci sporządzenia umowy i koszt wydania odpisów umowy.
Natomiast wydatki związane z odbieraniem następnych odpisów (już po nabyciu akcji lub udziałów) stanowiłby koszty pośrednie, ogólnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat