reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatki na usługi notarialne związane z zakupem akcji innego podmiotu są kosztami podatkowymi?

Czy wydatki na usługi notarialne związane z zakupem akcji innego podmiotu są kosztami podatkowymi?

Podatnicy mają wątpliwości, czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów obsługi notarialnej związanej z zakupem akcji innego podmiotu (koszty sporządzenia aktu notarialnego oraz wypisów z tego aktu notarialnego)? Okazuje się, że nie wszystkie takie koszty mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.

Jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

W efekcie, z kosztów uzyskania przychodów należy wyłączyć takie wydatki, które są bezpośrednio związane z zakupem udziałów (poniesione na ich nabycie), tj. cenę ich nabycia, koszty obsługi prawnej związanej z zawarciem umowy, koszty ewentualnych innych podatków (np. PCC, jeżeli wystąpi).

Jakie są koszty notarialne przy sprzedaży nieruchomości?

Jak czytamy w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 maja 2009 r., (nr  IBPBI/2/423W-76/09/CzP): „Użycie przez ustawodawcę określenia „wydatków na nabycie” oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów – ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów albo akcji - zalicza się wydatki bezpośrednio związane z nabyciem tych udziałów albo akcji, bez których nie byłoby możliwe ich nabycie lub objęcie. Do wydatków tych należy zaliczyć zapłaconą cenę za udziały albo akcje oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (np. opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego, itp.” ().

W przedmiocie kosztów obsługi prawnej, chodzi tu o takie wydatki, które bezpośrednio związane są z transakcją nabycia udziałów (a więc nie koszty, np. doradztwa prawnego związanego z transakcją, gdyż takie należy uważać za ogólnie związane z prowadzoną działalnością).

Czy można uzyskać zwolnienie od kosztów notarialnych?

W przedmiotowej zatem sytuacji, wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów podlegałaby opłata za czynność notarialną w postaci sporządzenia umowy i koszt wydania odpisów umowy.

Natomiast wydatki związane z odbieraniem następnych odpisów (już po nabyciu akcji lub udziałów) stanowiłby koszty pośrednie, ogólnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama