reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Kiedy składki na ubezpieczenie pracowników mogą stanowić koszt podatkowy pracodawcy

Kiedy składki na ubezpieczenie pracowników mogą stanowić koszt podatkowy pracodawcy

Składki opłacone przez pracodawcę z tytułu zawartej na rzecz pracownika umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym mogą stanowić koszty podatkowe pod warunkiem wypełnienia pozostałych przesłanek wyłączających z art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy o PIT, a dotyczących zawartej umowy ubezpieczenia tj. uprawnionym do otrzymania świadczenia nie może być pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy oraz wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 sierpnia 2019 r., 0115-KDIT3.4011.218.2019.2.JŁ.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa podatnik kupił polisę – ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Przedmiotem polisy było ubezpieczenie życia pracownika oraz długoterminowe gromadzenie środków finansowych przez podatnika w formie jednostek uczestnictwa. Umowa miała więc charakter ochronno-oszczędnościowy. W ramach polisy podatnik opłacał składkę regularną oraz składkę dodatkową na rzecz swojego pracownika. Zgodnie z umową do wypłaty świadczenia uprawniony jest jedynie pracownik. Ponadto, przez okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zawarto umowę pracownik nie będzie mógł wypłacić kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, nie będzie miał możliwości zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy ani wypłaty z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian w 2020 r.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Podatnik powziął wątpliwość, czy może zaliczyć składkę dodatkową – wpłaconą przez niego nieobowiązkowo na subkonto składek dodatkowych na rzecz pracownika, której wypłata nie wiąże się z obowiązkiem ponoszenia opłat likwidacyjnych – do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, że wydatki ponoszone przez niego jako pracodawcę z tytułu polisy ubezpieczeniowej stanowią koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej. Wykupienie polisy ubezpieczeniowej może pozytywnie wpływać na pracowników oraz motywować ich do angażowania się w efektywne wykonywanie pracy. Zdaniem podatnika, wykupienie polisy ubezpieczeniowej stanowi czynnik oddziaływania motywacyjnego, który ma na celu zachęcenie ludzi do efektywnej pracy. W konsekwencji, ponoszone z tego tytułu wydatki będą pośrednio związane z uzyskanymi przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej i tym samym będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Wskazał, że podatnik może zaliczyć składki opłacone z tytułu polisy ubezpieczeniowej do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Organ podkreślił, że choć – co do zasady – składki, które pracodawca opłaca z tytułu umów ubezpieczenia na rzecz pracowników nie stanowią kosztów podatkowych, to jednak ustawa o PIT przewiduje wyjątek, który przy spełnieniu warunków określonych w art. 23 ust. 1 pkt 57 daje możliwość zaliczenia składek na ubezpieczenie pracowników do kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym, że podatnik spełnił przewidziane w ustawie warunki, to, tym samym, może zaliczyć poniesione przez siebie wydatki do kosztów podatkowych.

Katarzyna Narejko

Źródło: taxonline.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama