reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Wydatki związane z udziałem pracowników w pogrzebie członków rodziny pracownika a koszty podatkowe

Wydatki związane z udziałem pracowników w pogrzebie członków rodziny pracownika a koszty podatkowe

Wydatki poniesione w związku z udziałem wybranych pracowników w uroczystościach pogrzebowych członków najbliższej rodziny pracowników (w tym koszty dojazdu na te uroczystości) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), do kosztów uzyskania przychodów należy zaliczyć wszelkie wydatki poniesione przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł. Jako kosztów podatkowych nie można jednakże rozliczyć tych wydatków, które zostały przez ustawodawcę wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP. Wśród wydatków, jakie podatnik może ująć po stronie kosztów uzyskania przychodów wymienić można nie tylko te, które pozostają w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, ale również inne koszty poniesione w sposób racjonalny, jeśli nawet potencjalnie mogą przyczynić się do osiągnięcia przychodów przez podatnika.

Organy podatkowe akceptują w tym zakresie m.in. wydatki poniesione na zakup wiązanek pogrzebowych i wieńców oraz kondolencji, w związku ze śmiercią pracownika lub byłego pracownika (emeryta) oraz osób spokrewnionych z nimi. W tym zakresie wskazuje się, że sama praktyka upamiętniania zmarłych jest jednym z podstawowych kanonów polskiej kultury i powszechnie przyjętą normą zwyczajową. W przypadku śmierci pracownika, czy też byłego pracownika, pracodawca kierując się zasadami współżycia społecznego w dowód uznania dla zasług upamiętnia ten fakt, np. poprzez złożenie wieńca na grobie zmarłego i wykup nekrologu, kondolencji. Takie zachowanie pracodawcy jako wyraz szacunku dla pracownika, podziękowania za pracę i włożony wkład w tworzenie firmy i uzyskiwane przychody może zostać uznane za wzmacnianie więzi pomiędzy pracownikami. Wśród załogi wzrasta bowiem poczucie wartości oraz przynależności do kultury organizacji firmy. Tego rodzaju działania mogą mieć również charakter motywacyjny a tym samym pośrednio wpływać na poziom osiąganych przez pozostałych pracowników przychodów.

W naturalny sposób wysoka jakość i efektywność ich pracy przekłada się na sukces finansowy Wnioskodawcy. Pracownicy poprzez takie zasady przyjęte przez pracodawcę dbają o jakość swojej pracy, produktów i usług, czując się częścią całej organizacji (firmy). Jako potwierdzenie kwalifikacji tego rodzaju wydatków do kosztów uzyskania przychodów można przywołać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 13.12.2013 r. znak. IPTPB3/423-359/13-4/GG.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Można również wskazać, na kwalifikację innych wydatków związanych z tego rodzaju okolicznościami np. kosztów związanych z organizacją dojazdu na uroczystość pogrzebową. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14.08.2014 r. znak. IPPB5/423-457/14-4/AS, oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16.07.2014 r., znak ITPB3/423-184/14/PST, w których organy podatkowe potwierdzają, iż wydatki poniesione w związku z udziałem wybranych pracowników w uroczystościach pogrzebowych członków najbliższej rodziny pracowników (w tym koszty dojazdu na te uroczystości) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Można więc wskazać, że koszty związane z udziałem w uroczystościach pogrzebowych pracownika czy członków najbliższej rodziny pracownika jako oddanie czci zmarłemu mogą znajdować swoje uzasadnienie w ogólnie przyjętych zasadach i normach życia społecznego - być wyrazem pozytywnych relacji zakładu pracy z załogą a dodatkowo stanowić czynnik integrujący i wzmacniający poczucie przynależności do kultury organizacji pracodawcy. Wszystkie te elementy pozwalają wskazać na pośredni związek tego rodzaju wydatków z działalnością pracodawcy a w konsekwencji pozwolić na zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

Tomasz Musialski, Kierownik Zespołu Podatków Bezpośrednich w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama