| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Czy odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi jest kosztem podatkowym

Czy odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi jest kosztem podatkowym

Spółka z o.o. niezgodnie z przepisami prawa pracy rozwiązała umowę o pracę z pracownikiem. W toku postępowania sądowego wszczętego przez zwolnionego pracownika zawarto ugodę sądową, na mocy której pracodawca wypłacił byłemu pracownikowi odszkodowanie. Czy Spółka może wypłacone odszkodowanie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w przepisach ustawy, jako koszty niestanowiące kosztów podatkowych.

Właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

1. przeznaczenie wydatku (celowość, zasadność wydatku dla funkcjonowania podmiotu). Ze względu na szeroki zakres celowości, powinno poddawać się szczegółowej analizie czynniki wpływające na celowość w postaci racjonalności i efektywności,

2. potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu, względnie zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Ponadto zaznaczyć należy, że obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku przyczynowo-skutkowego z osiąganymi przychodami lub zabezpieczeniem ich źródła.

Ponoszony wydatek nie może być także ujęty w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Wypłacone na podstawie ugody sądowej odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem zwolnienia z pracy nie zostało wprost wymienione pośród kosztów niestanowiących kosztów podatkowych.

Dlatego, badając zasadność zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów należy wrócić do zasady ogólnej i ocenić, czy tego typu wydatek można zakwalifikować do wydatku poniesionego w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Odnosząc przedstawioną sytuację do przepisów prawa podatkowego należy zauważyć, iż celem poniesionego przez spółkę wydatku na wypłatę odszkodowania z tytułu zawartej ugody sądowej za niezgodne z przepisami rozwiązanie umowy z pracownikiem - nie jest uzyskanie przychodu, ani zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Istotą sporu jest tu bowiem zasadność odszkodowania przyznanego pracownikowi za niezgodne z przepisami rozwiązanie umowy o pracę.

Celem zapłaty odszkodowania jest zwolnienie spółki z zobowiązania, a zapłata odszkodowania nie przynosi żadnego przychodu.

Kwota odszkodowania, choć wynika z wcześniej łączącego strony stosunku pracy, nie jest jednak wypłaconym zaległym wynagrodzeniem pracownika, ale swoistą dolegliwością (sankcją) za niezgodne z prawem działanie pracodawcy. Wydatku tego nie zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy: serwis Koszty

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »