reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Wypłacone odstępne nie jest kosztem podatkowym

Wypłacone odstępne nie jest kosztem podatkowym

Wypłacona na rzecz kontrahenta kwota „odstępnego” za przedterminowe rozwiązanie umowy nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Nie ma przy tym znaczenia, że decyzja ta była uzasadniona ekonomicznie. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 26 stycznia 2016 r. sygn. ILPB3/4510-1-499/15-4/EK.

Stanowisko organu podatkowego jest kontrowersyjne, ponieważ nie uwzględnia ekonomicznego efektu transakcji. Warto zauważyć, że wielokrotnie sądy administracyjne zajmowały w zbliżonych sprawach korzystne dla podatników stanowisko. Jak stwierdzono, w wyroku NSA z 27 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 2192/11):

(...) rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem i zapłata odszkodowania były korzystne dla spółki z tego powodu, że osiągnęła ona większy, w wartościach bezwzględnych, dochód, niż dochód, który osiągnęłaby w przypadku, gdyby nadal wynajmowała nieruchomość bez uzasadnienia ekonomicznego, a więc gdyby nieruchomość nie była wykorzystana przez cały okres, na który została zawarta umowa najmu, a spółka zmuszona byłaby do płacenia czynszu.

Monitor Księgowego – prenumerata

Także niektóre organy podatkowe zgadzały się na zaliczenie odstępnego do kosztów podatkowych (zob. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 kwietnia 2014 r., sygn. ILPB3/423-30/11/14-S/EK).

Jak jednak wynika z przywołanej interpretacji, podatnicy zaliczając odstępne do kosztów, ryzykują sporem podatkowym z fiskusem. Powinni zatem zadbać o właściwe udokumentowanie i znalezienie uzasadnienia dla takiego wydatku, tak by ewentualny spór przedstawić do rozstrzygnięcia w sądzie administracyjnym.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Wypłacone odstępne nie jest kosztem podatkowym – interpretacja MF" >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama