REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na organizację biegu mogą stanowić koszt podatkowy

Czy wydatki na organizację biegu mogą stanowić koszt podatkowy /fot. Fotolia
Czy wydatki na organizację biegu mogą stanowić koszt podatkowy /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z przypadającym w tym roku 20-leciem działalności spółka organizuje kilka imprez, wśród których jest bieg na 10 kilometrów. W biegu będą mogły wziąć udział wszystkie osoby, które dokonają opłaty rejestracyjnej. Czy koszty organizacji biegu spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych?

RADA

Autopromocja

Tak, spółka może zaliczyć wskazane wydatki związane z organizacją biegu do kosztów podatkowych. W tym przypadku można bowiem wykazać bezpośredni związek między wydatkami a przychodami spółki. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Spółka pobiera opłaty rejestracyjne od uczestników. W tym przypadku istnieje zatem wyraźny związek między ponoszonymi przez spółkę kosztami (wydatki na organizację biegu) a osiąganymi przychodami (tj. przychodami z tytułu opłat rejestracyjnych). W przedstawionej sytuacji spółka może zatem zaliczyć do kosztów podatkowych wszystkie wydatki na organizację biegu. Także organy podatkowe, co do zasady, dopuszczają możliwość zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na organizację wydarzeń sportowych.

Czy przedsiębiorca może zaliczać do kosztów wydatki na dokształcanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inaczej mogłoby być jednak w sytuacji, gdyby spółka organizowała bieg, nie pobierając żadnych opłat startowych od jego uczestników. W takich przypadkach w przeszłości zdarzało się, że organy podatkowe odmawiały podatnikom możliwości zaliczenia do kosztów wszystkich wydatków. Jako przykład można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 grudnia 2013 r. (sygn. ITPB3/423-416/13/MK). W interpretacji tej organ podatkowy odnosił się do kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją maratonu pływackiego darmowego dla jego uczestników. Do kosztów podatkowych organizator, zdaniem fiskusa, mógł zaliczyć wydatki na nagrody, stroje dla uczestników z logo organizatora, reklamę maratonu w mediach czy wynajem łodzi dla dziennikarzy relacjonujących imprezę. Wydatki te, mając charakter reklamowy czy marketingowy, mogły być kosztem podatkowym. Organ podatkowy odmówił natomiast możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków organizatora na zakwaterowanie dla organizatorów, zawodników i sędziów, catering dla uczestników maratonu pływackiego, wynagrodzenia sędziów, opiekę medyczną czy ochronę imprezy. Jak argumentowano w interpretacji, wymienione wydatki:

nie są (...) związane z zakresem działalności Spółki (wykonywaniem czynności załadunku, przeładunku i składowania kontenerów) i nie można wykazać ich związku z osiąganiem przychodów Wnioskodawcy.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 68

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA