Czy wydatki na organizację biegu mogą stanowić koszt podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Tak, spółka może zaliczyć wskazane wydatki związane z organizacją biegu do kosztów podatkowych. W tym przypadku można bowiem wykazać bezpośredni związek między wydatkami a przychodami spółki. Szczegóły – w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Spółka pobiera opłaty rejestracyjne od uczestników. W tym przypadku istnieje zatem wyraźny związek między ponoszonymi przez spółkę kosztami (wydatki na organizację biegu) a osiąganymi przychodami (tj. przychodami z tytułu opłat rejestracyjnych). W przedstawionej sytuacji spółka może zatem zaliczyć do kosztów podatkowych wszystkie wydatki na organizację biegu. Także organy podatkowe, co do zasady, dopuszczają możliwość zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na organizację wydarzeń sportowych.
Czy przedsiębiorca może zaliczać do kosztów wydatki na dokształcanie
Inaczej mogłoby być jednak w sytuacji, gdyby spółka organizowała bieg, nie pobierając żadnych opłat startowych od jego uczestników. W takich przypadkach w przeszłości zdarzało się, że organy podatkowe odmawiały podatnikom możliwości zaliczenia do kosztów wszystkich wydatków. Jako przykład można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 grudnia 2013 r. (sygn. ITPB3/423-416/13/MK). W interpretacji tej organ podatkowy odnosił się do kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z organizacją maratonu pływackiego darmowego dla jego uczestników. Do kosztów podatkowych organizator, zdaniem fiskusa, mógł zaliczyć wydatki na nagrody, stroje dla uczestników z logo organizatora, reklamę maratonu w mediach czy wynajem łodzi dla dziennikarzy relacjonujących imprezę. Wydatki te, mając charakter reklamowy czy marketingowy, mogły być kosztem podatkowym. Organ podatkowy odmówił natomiast możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków organizatora na zakwaterowanie dla organizatorów, zawodników i sędziów, catering dla uczestników maratonu pływackiego, wynagrodzenia sędziów, opiekę medyczną czy ochronę imprezy. Jak argumentowano w interpretacji, wymienione wydatki:
nie są (...) związane z zakresem działalności Spółki (wykonywaniem czynności załadunku, przeładunku i składowania kontenerów) i nie można wykazać ich związku z osiąganiem przychodów Wnioskodawcy.
Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 68
Tomasz Krywan
prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat