| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Najczęstsze problemy > Kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na prenumeratę czasopism

Kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na prenumeratę czasopism

Wydatki na prenumeratę czasopism mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, jeśli są to wydatki na czasopisma związane z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej, zostały poniesione w celu uzyskania przychodów, zabezpieczenia albo zachowania źródła przychodów.

Koszty prenumeraty czasopism zaliczymy do kategorii kosztów pośrednich, a więc kosztów ogólnozakładowych, związanych ogólnie z całą działalnością podatnika i nie dotyczących konkretnego źródła przychodów.

Stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (koszty pośrednie) są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W świetle powyższej regulacji ważne jest zdefiniowanie pojęcia „dzień poniesienia kosztu”. Jest to dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Przyjąć więc należy, że podatnik ma prawo zaliczyć koszty prenumeraty do kosztów uzyskania przychodów w takiej wysokości, jaka dotyczy danego roku podatkowego.

Zaznaczyć jednak należy, że zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów powinny wynikać z przyjętej przez spółkę polityki rachunkowości, co pozostaje w związku z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jeżeli w ocenie spółki wydatki poniesione na prenumeratę stanowią istotną kwotę (wpływają na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej jednostki), spółka powinna takie wydatki rozliczyć w czasie, to znaczy w poszczególnych miesiącach roku, którego dotyczy prenumerata. 

Jeśli natomiast uzna, że są to koszty nieistotne, może je rozliczyć jednorazowo w pełnej kwocie w dacie ich poniesienia. Oznacza to, że wydatki udokumentowane fakturą otrzymaną przed dniem rozpoczynającym okres prenumeraty powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu rozpoczynającym okres prenumeraty w pełnej wysokości.

Wydatki na roczną prenumeratę będą kosztem uzyskania przychodów pod datą ujęcia ich w księgach rachunkowych, tj.: w pełnej wysokości w pierwszym miesiącu roku, którego dotyczy prenumerata lub w równych ratach, stosownie do upływu okresu korzystania z prenumeraty, tj. w poszczególnych miesiącach roku, jako 1/12 wartości prenumeraty.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »