Kiedy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na prenumeratę czasopism
REKLAMA
REKLAMA
Koszty prenumeraty czasopism zaliczymy do kategorii kosztów pośrednich, a więc kosztów ogólnozakładowych, związanych ogólnie z całą działalnością podatnika i nie dotyczących konkretnego źródła przychodów.
REKLAMA
Stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami (koszty pośrednie) są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
W świetle powyższej regulacji ważne jest zdefiniowanie pojęcia „dzień poniesienia kosztu”. Jest to dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Przyjąć więc należy, że podatnik ma prawo zaliczyć koszty prenumeraty do kosztów uzyskania przychodów w takiej wysokości, jaka dotyczy danego roku podatkowego.
Zaznaczyć jednak należy, że zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów powinny wynikać z przyjętej przez spółkę polityki rachunkowości, co pozostaje w związku z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
Jeżeli w ocenie spółki wydatki poniesione na prenumeratę stanowią istotną kwotę (wpływają na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej jednostki), spółka powinna takie wydatki rozliczyć w czasie, to znaczy w poszczególnych miesiącach roku, którego dotyczy prenumerata.
Jeśli natomiast uzna, że są to koszty nieistotne, może je rozliczyć jednorazowo w pełnej kwocie w dacie ich poniesienia. Oznacza to, że wydatki udokumentowane fakturą otrzymaną przed dniem rozpoczynającym okres prenumeraty powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu rozpoczynającym okres prenumeraty w pełnej wysokości.
Wydatki na roczną prenumeratę będą kosztem uzyskania przychodów pod datą ujęcia ich w księgach rachunkowych, tj.: w pełnej wysokości w pierwszym miesiącu roku, którego dotyczy prenumerata lub w równych ratach, stosownie do upływu okresu korzystania z prenumeraty, tj. w poszczególnych miesiącach roku, jako 1/12 wartości prenumeraty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat