Zmiana przeznaczenia towaru nabytego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, oprócz kosztów, które zostały wymienione w ustawie pośród kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
Wydatki poniesione przez podatnika na zakup towarów w celu ich wykorzystania w działalności gospodarczej, stanowią koszty uzyskania przychodów.
Obiektywnie rzecz oceniając podatnik kupując towary z zamiarem ich odsprzedaży działał z zamysłem uzyskania przychodu ze sprzedaży i mógł się realnie spodziewać, że przychód z tego tytułu osiągnie.
Istotne jest jednak, co się faktycznie z zakupionymi towarami stało. Podatnik wyjaśnił, że nie zostały one przeznaczone do sprzedaży, ale przekazane jego byłej małżonce w ramach rozliczeń związanych z podziałem wspólnego majątku małżeńskiego.
Zobacz także: Wynagrodzenie żony wspólnika spółki cywilnej, zatrudnionej w tej spółce na podstawie umowy o pracę
Pojawia się więc pytanie, czy wydatki związane z dokonanym przez podatnika zakupem towarów handlowych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, powinny zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, w związku z ich przekazaniem byłej żonie podatnika w ramach podziału wspólnego majątku.
Fakt, że towary zostały zakupione z zamiarem uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej (zostały nabyte w celach handlowych) nie może przesądzić o możliwości uwzględnienia wydatków na ich zakup jako kosztu uzyskania przychodu w sytuacji, gdy towar został w trakcie roku podatkowego faktycznie wykorzystany w innym celu, nie mającym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Nie można bowiem przyjąć, że przekazanie mienia byłej żonie w ramach podziału majątku, stanowi normalne zdarzenie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W rezultacie faktyczne zagospodarowanie towaru w celu innym niż założony przy jego nabyciu, które to wykorzystanie uniemożliwiło uzyskanie przychodu, wyklucza zakwalifikowanie wydatku na nabycie towaru do kosztów uzyskania przychodów.
Zobacz także: Czy wydatki na rzecz członków zarządu spółki z o.o. są kosztem uzyskania przychodów
Nie można uznać, że zmiana przeznaczenia towaru zakupionego w celach handlowych i jego wykorzystanie w ramach małżeńskich rozliczeń majątkowych stanowi typowe zdarzenie podjęte w związku z prowadzoną działalnością, które uniemożliwiło uzyskanie przychodu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat