REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Remont i ulepszenie samochodu stanowiącego środek trwały firmy

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli wykorzystujesz w prowadzonej działalności gospodarczej samochód, pamiętaj o różnych zasadach zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na remont samochodu i wydatków na jego ulepszenie.

Różnice dotyczą rodzaju samochodu. Ustawodawca przewidział bowiem ograniczenia w zakresie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów niektórych wydatków na samochody osobowego i zrezygnował z takich samych ograniczeń w przypadku samochodów ciężarowych.

Autopromocja

Remont, a ulepszenie

Celem remontu jest utrzymanie samochodu w stanie umożliwiającym dalsze korzystanie z niego, albo przywrócenie go do pierwotnej używalności. Konsekwencją remontu nie jest więc podniesienie walorów samochodu ponad te, które posiadał w momencie nabycia.

Przeprowadzając remont zamierzamy odtworzyć te wartości poprzez np. wymianę zużytych części. Konieczność przeprowadzenia remontu samochodu jest najczęściej wynikiem jego eksploatacji przez podatnika. Remontem będą więc konieczne naprawy, wymiana zużytych części.

Ulepszenie środka trwałego może być skutkiem jego przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji, modernizacji. Istotna jest również wartość nakładów, ponieważ o ulepszeniu możemy mówić, jeśli wydatki na ulepszenie przekroczyły 3 500 zł. Cechą ulepszenia samochodu jest również wzrost jego wartości użytkowej w stosunku do wartości, którą posiadał w dniu przyjęcia do używania. Ulepszenie może polegać między innymi na zakupie klimatyzacji do samochodu, zamontowaniu instalacji gazowej.

Jak rozliczyć koszty uzyskania przychodów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli samochód stanowi środek trwały firmy i został wpisany do ewidencji środków trwałych, wydatki poniesione na remont podatnik zaliczy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Oczywiście nie należy zapominać o ogólnej zasadzie zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów. A więc kosztem uzyskania przychodów będą wydatki na remont samochodu wykorzystywanego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i w celu uzyskania przychodów.
Podatnicy powinni również pamiętać, że wydatki na remonty powypadkowe zaliczą do kosztów podatkowych, tylko jeśli wykupili ubezpieczenie dobrowolne samochodu.

Wydatki na ulepszenie samochodu podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne. Tego rodzaju koszty zwiększają wartość początkową środka trwałego (określoną np. w cenie nabycia samochodu) i dlatego można je rozliczać stopniowo, właśnie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Ważne jest jednak, że firmowe samochody osobowe podatnik może zamortyzować tylko do równowartości w złotych 20 000 euro. Odpisy z tytułu zużycia samochodów osobowych w części ustalonej od wartości przewyższającej równowartości 20 000 euro nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Podatnik ponosząc koszty udoskonalenia samochodu, podwyższa jego wartość początkową, co może się przełożyć na ograniczenie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych.

Polecamy: serwis Samochód w firmie

Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 1, art. 22g ust. 17, art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c), art. 23 ust. 1 pkt 4, art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. c), art. 16 ust. 1 pkt 4, art. 16 ust. 1 pkt 50, art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA