reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Czy odpisy amortyzacyjne od samochodu w całości stanowią koszty uzyskania przychodów

Czy odpisy amortyzacyjne od samochodu w całości stanowią koszty uzyskania przychodów

Jeżeli w ramach prowadzonej działalności nabywamy samochód, pamiętajmy, że musimy go właściwie zaewidencjonować w prowadzonych księgach. Samochody o wartości przekraczającej 3.500 zł i przewidywanym okresie używania przekraczającym rok wpisujemy do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Wpisanie nabytego samochodu do ewidencji jest warunkiem jego amortyzowania, tzn. systematycznego opisywania zużycia środka trwałego w koszty podatkowe. Te systematyczne odpisy (odpisy amortyzacyjne) zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów.

Samochody osobowe

Definicję samochodu osobowego znajdziemy w art. 5a pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 4a pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Odpowiedź na pytanie, czy odpisy amortyzacyjne od samochodu osobowego w całości stanowią koszty uzyskania przychodów znajdziemy w przepisie art. 23 ust.1 pkt 4 ustawy o PIT i odpowiednio w art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. 

Po przeczytaniu powołanych regulacji widzimy, że uniemożliwiają one zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 EURO przeliczonej na złote według kursu średniego EURO ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania. 

Kupując na potrzeby firmy samochód osobowy o wartości przekraczającej równowartość w złotych 20 000 EURO (czyli około 80 000 zł), pamiętajmy, że nie zaliczymy do kosztów podatkowych całej wartości samochodu. 

Koszty uzyskania przychodów stanowić będą jedynie odpisy z tytułu zużycia tego samochodu, w części ustalonej od wartości stanowiącej równowartość 20 000 EURO.
Przed dokonaniem zakupu samochodu osobowego warto więc zwrócić uwagę na jego cenę i pomyśleć o konsekwencjach podatkowych zakupu auta o wartości ponad 20 000 Euro.

Polecamy: serwis Samochód w firmie

Samochody ciężarowe

W ustawach podatkowych nie znajdziemy wprost odpowiedzi na pytanie, co to jest samochód ciężarowy. W przepisach znajdziemy natomiast definicję samochodu osobowego i cechy samochodu, który za samochód osobowy nie może zostać uznany. Posiadanie przez auto tych właśnie opisanych w ustawie cech, pozwala przyjąć, że mamy do czynienia z samochodem ciężarowym.

Uzależnienie wysokości odpisów amortyzacyjnych, które zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów od wartości samochodu dotyczy tylko aut osobowych.
Przepisy regulujące zasady zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych z tytułu używania samochodów ciężarowych nie zawierają ograniczeń.

Oznacza to, że odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia samochodów ciężarowych, bez względu na wartość samochodu, zaliczymy w całości do kosztów uzyskania przychodów. Jak zawsze pamiętajmy, że do kosztów uzyskania przychodów zaliczymy wydatki dotyczące samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej, z zamiarem uzyskania przychodów.

Podstawa prawna:
- art. 5a pkt 19, art. 22 ust.1, art. 23 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- art. 4a pkt 9, art. 15 ust.1, art. 16 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama