reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Darowizna składnika majątku wykorzystywanego krócej niż rok

Darowizna składnika majątku wykorzystywanego krócej niż rok

Podatnik, który przekazał w drodze darowizny rzeczowy składnik majątku firmy, powinien dokonać korekty kosztów jego nabycia cofając się do miesiąca zaksięgowania kosztu. Nie istnieje możliwość proporcjonalnego rozliczenia kosztu. Nie można też rozliczyć wydatku na nabycie takiego składnika poprzez odpisy amortyzacyjne, jeżeli nie spełnia on definicji środka trwałego z uwagi na przewidywany okres użytkowania krótszy niż rok.

Laweta w działalności – potem darowana synowi

Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w zakresie usług transportu towarów, opodatkowaną według skali podatkowej. Rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Odpisy amortyzacyjne od samochodów osobowych – nie zawsze są w całości kosztem podatkowym

Dla potrzeb wykonywanych usług podatnik zakupił 2 samochody ciężarowe, które wprowadził do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i dokonuje od nich comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych. Oprócz tego, w styczniu 2012 r. podatnik zakupił lawetę o wartości 12 000 zł. Laweta ta posłużyła podatnikowi do wykonania jednego kontraktu, w ramach którego w okresie 5 miesięcy transportował on dla zlecającego samochody osobowe z różnych krajów Europy do Polski.

Po wykonaniu tej usługi laweta nie służyła już do wykonywania działalności gospodarczej. Z uwagi na przewidywany okres użytkowania krótszy niż rok, podatnik lawety nie amortyzował, lecz zaliczył ją bezpośrednio w całości do kosztów uzyskania przychodów. W czerwcu 2012 r. usługa została zakończona.

24 sierpnia 2012 r. podatnik podpisał umowę darowizny, którą przekazał lawetę własnemu synowi.

Pytanie podatnika:

Czy w związku z darowizną lawety podatnik powinien dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej poprzez wyksięgowanie z podatkowej księgi przychodów i rozchodów wydatków na nabycie przedmiotu darowizny, czy też darowizna nie powoduje w tej sytuacji żadnych konsekwencji podatkowych?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c ustawy, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2. maszyny, urządzenia i środki transportu,

3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Niedopuszczalność odpisów amortyzacyjnych w przypadku refundacji wydatku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama