Kradzież samochodu stanowiącego środek trwały firmy
REKLAMA
REKLAMA
Odpisy amortyzacyjne
REKLAMA
Kradzież środka trwałego oznacza powstanie straty (ubytku) w majątku podatnika. Co do zasady strata w środkach trwałych stanowi koszt uzyskania przychodu w części niepokrytej odpisami amortyzacyjnymi. Oznacza to, że do kosztów zaliczymy kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy wartością początkową samochodu (np. ceną nabycia), a dokonanymi odpisami amortyzacyjnymi, które do kosztów podatkowych już zostały zaliczone.
Pamiętajmy, że nie zaliczymy do kosztów podatkowych straty z tytułu kradzieży samochodu, który został całkowicie zamortyzowany. W takim przypadku jego wartość została już zaliczona do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.
Dobrowolne ubezpieczenie samochodu (AC)
Warunkiem zaliczenia straty z tytułu kradzieży samochodu do kosztów uzyskania przychodów, jest jego objęcie ubezpieczeniem dobrowolnym. Ubezpieczeniami dobrowolnymi są wszystkie ubezpieczenia dotyczące pojazdów, nie będące ubezpieczeniami odpowiedzialności cywilnej (OC). Musimy więc pamiętać, że brak ubezpieczenia AC samochodu wyłącza uznanie za koszt uzyskania przychodu straty, którą ponieśliśmy w związku z jego kradzieżą.
Pozostałe warunki
Chociaż wydaje się to oczywiste, lepiej powtórzmy, że kosztem podatkowym będzie strata z tytułu kradzieży samochodu wykorzystywanego w prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, z zamiarem uzyskiwania przychodów.
Ponadto, nie możemy zapomnieć o prawidłowym udokumentowaniu kradzieży. Zgłośmy to zdarzenie właściwym organom (policji, ubezpieczycielowi), sporządźmy odpowiedni dokument księgowy, w którym określimy wielkość straty na podstawie ewidencji środków trwałych oraz dokonajmy stosownych zapisów w tej ewidencji.
Ważne jest również, czy podatnik podejmował działania w celu zapobieżenia stratom. Podatnik nie zaliczy więc do kosztów uzyskania przychodów strat będących wynikiem braku jego staranności, zaniedbań, nieracjonalnego działania, gdy przedmiot straty nie został prawidłowo zabezpieczony.
Polecamy: serwis Samochód w firmie
REKLAMA
W wyroku z 23 października 2008 r. (I SA/Ol 380/08) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stwierdził, że podatnik nie może zaliczyć kradzieży w straty stanowiące koszty uzyskania przychodów, ponieważ nie zabezpieczył należycie środka trwałego przed kradzieżą. Sąd podzielił pogląd organów podatkowych, iż w sytuacji gdy kradzież jest wynikiem zawinionego działania podatnika lub zaniedbań, które w wyniku racjonalnego działania nie miałyby miejsca, powstała z tego tytułu strata nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.
Skutki podatkowe kradzieży środka trwałego (np. samochodu) są takie same dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Podobnie należy również ocenić kradzież samochodu osobowego i samochodu ciężarowego. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze przepisy podatkowe dotyczące samochodów osobowych i samochodów ciężarowych są takie same.
Podstawa prawna:
- art. 22 ust.1, art. 23 ust.1 pkt 5, art. 23 ust.1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
- art. 15 ust.1, art. 16 ust.1 pkt 5, art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat