| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Odzież motocyklowa jednak może być kosztem uzyskania przychodów

Odzież motocyklowa jednak może być kosztem uzyskania przychodów

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia z 20 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 60/11.

Przypomnijmy, że organy podatkowe kwestionują możliwość uznania za koszty podatkowe stroju używanego przez motocyklistę w czasie jazdy, nawet jeżeli przyznają, że motocykl jest wykorzystywany w działalności gospodarczej podatnika.

Tak orzekł Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 10 lipca 2009 r. nr IPPB1/415-454/09-2/AG. Organ podatkowy stwierdził m.in.: „wydatek poniesiony na zakup odzieży motocyklowej nie ma w przedmiotowej sprawie ani bezpośredniego ani pośredniego związku z osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Bezpośrednim celem jaki jest związany z zakupem odzieży motocyklowej ochronnej służącej do jazdy na motocyklu jest ochrona zdrowia użytkownika, a wydatki poniesione na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym”. Wyjaśnijmy, że przedmiotem działalności podatnika w opisywanej sprawie było świadczenie usług informatycznych serwisowych.

Polecamy: Motocykl do kosztów ale już nie kask

Powołany wyrok WSA w Szczecinie zapadł w innej sprawie. Zaskarżona do Sądu decyzja określająca została wydana po przeprowadzeniu u podatnika postępowania kontrolnego w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.

W toku kontroli organy podatkowe zakwestionowały między innymi zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków na odzież motocyklową: obuwie damskie, kurtka skórzana, zestaw ochraniaczy, dżinsy, koszulki, rękawice.

Sąd administracyjny uznał za niezrozumiały tok rozumowania organów podatkowych, które przyznały, że skarżąca wykorzystuje motocykl w działalności gospodarczej, a jednocześnie zakwestionowały zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na odzież specjalistyczną motocyklową, w szczególności na nabycie butów, kurtki skórzanej, kamizelki, spodni i rękawic.

WSA w Szczecinie uzasadniał, że w obecnych czasach jeżdżenie motocyklem wymaga używania odzieży specjalistycznej ze wzmocnieniami, stanowiącymi ochronę przed niższymi temperaturami oraz przed skutkami ewentualnych wypadków drogowych. Ponadto zasady bezpieczeństwa wymagają, aby motocyklista był ubrany w odzież specjalnie przystosowaną do jazdy motocyklem.

Dlatego też zdaniem Sądu wydatki na nabycie specjalistycznej (ochronnej) odzieży motocyklowej pozostają w związku z osiąganymi przychodami, tym bardziej, że odzież motocyklowa różni się istotnie od odzieży standardowej.

Polecamy: Jednorazowa amortyzacja nie dla samochodów osobowych

Sąd zwrócił uwagę, że wśród przepisów z zakresu bhp nie można wskazać takiego, który nakazywałby wprost pracodawcy dostarczania pracownikowi korzystającemu z motocykla odzieży ochronnej, ale dodał, że ogólne regulacje prawa pracy nakazują pracodawcy dostarczanie pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej.

Odzież ochronna na motocykl spełnia te same cele, jakie pełni hełm ochronny, rękawice, buty, czy ubranie robocze na budowie, które pracodawca zobligowany jest dostarczyć pracownikowi.

Pracodawca zobowiązany jest dostarczać pracownikowi środki ochrony indywidualnej nawet wówczas, gdy żaden przepis o tym nie stanowi wprost, ale w sytuacjach, w których doświadczenie życiowe wskazuje na potrzebę korzystania z takich środków. Nie inaczej należy oceniać funkcję, jaką pełni odzież motocyklowa, gdy motocykl wykorzystuje w działalności gospodarczej sam przedsiębiorca.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK