REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługowe prowadzenie pkpir bez wymogu ubezpieczenia OC

Usługowe prowadzenie pkpir bez wymogu ubezpieczenia OC
Usługowe prowadzenie pkpir bez wymogu ubezpieczenia OC
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Księgowi zajmujący się usługowym prowadzeniem wyłącznie ksiąg przychodów i rozchodów od 10 sierpnia nie potrzebują uprawnień, ubezpieczenia OC oraz są zwolnieni z niektórych obowiązków.

Wyżej wymienione ułatwienia obejmują tych, którzy usługowo prowadzą księgi przychodów i rozchodów (ale nie prowadzą ksiąg rachunkowych) lub też wypełniają deklaracje podatkowe na zlecenie klienta. Zgodnie z często i szeroko komentowaną ostatnio deregulacją zawodów, tacy księgowi nie mają także żadnych obowiązków wobec Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

REKLAMA

Autopromocja

Podjęcie się usługowego prowadzenia jedynie ksiąg przychodów i rozchodów albo wypełniania deklaracji podatkowych na zlecenie zostało znacząco ułatwione. W drodze przypomnienia, ustawa z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, która weszła w życie 10 sierpnia 2014 r., wprowadza istotne zmiany w dostępie do wykonywania zawodu księgowego.

Zrezygnowano w szczególności z konieczności uzyskiwania certyfikatu księgowego wydawanego przez Ministra Finansów. Wprowadzono natomiast konieczność ubezpieczenia OC biur rachunkowych obok innych ustawowych wymogów, takich jak pełna zdolność do czynności prawnych czy też niekaralność w określonym zakresie.

Jak widać katalog obowiązujących uprzednio wymagań został ograniczony w znacznym – wobec osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe, a w bardzo dużym stopniu wobec prowadzących księgi przychodów i rozchodów.

Zatem aby usługowo prowadzić księgi przychodów i rozchodów lub wypełniać deklaracje podatkowe wystarczy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz być w pewnym tylko zakresie niekaranym. Stanowi to niezaprzeczalne udogodnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązki wobec Głównego Inspektora Informacji Finansowej

REKLAMA

Ustawa z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nakłada na księgowych oraz doradców podatkowych liczne obowiązki względem Inspektora. Są oni zobowiązani do informowania Głównego Inspektora o wszelkich podejrzanych transakcjach, tj. w jakikolwiek sposób powiązanych z praniem brudnych pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu. Oprócz ww. obowiązku, ustawa zawiera szereg zabezpieczeń, jakie w różnej formie muszą w swojej pracy stosować księgowi oraz doradcy podatkowi, pod rygorem wysokich kar finansowych, a nawet odpowiedzialności karnej.

Wobec tak szeroko opisanych obowiązków względem Głównego Inspektora, całkowite zwolnienie z nich osób, które usługowo prowadzą jedynie księgi przychodów i rozchodów lub wypełniają na zlecenie deklaracje podatkowe, może stanowić pewne zagrożenie.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Skutki deregulacji

Nie da się zaprzeczyć, że ci, którzy nie chcą zajmować się rachunkowością w pełnym zakresie, mają znacznie ułatwioną ścieżkę zawodową. Warunki takie, jak posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych lub ograniczona niekaralność, są ponad wszelką wątpliwość proste do osiągnięcia. Warto jednak zadać pytanie czy aż takie ułatwienie dostępu do wykonywania zawodu nie zaowocuje spadkiem jakości świadczonych usług?

Brak jakichkolwiek wymogów dotyczących doświadczenia zawodowego wraz z brakiem konieczności ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (to dotyczy tylko wyjątkowych w praktyce przypadków osób usługowo prowadzących wyłącznie podatkowe księgi przychodów i rozchodów) może narazić pracodawców na straty oraz pozbawić ich prostej drogi na rekompensatę tychże strat.

Grzegorz Grzesik

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA