REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługowe prowadzenie pkpir bez wymogu ubezpieczenia OC

Usługowe prowadzenie pkpir bez wymogu ubezpieczenia OC
Usługowe prowadzenie pkpir bez wymogu ubezpieczenia OC
Fotolia

REKLAMA

Księgowi zajmujący się usługowym prowadzeniem wyłącznie ksiąg przychodów i rozchodów od 10 sierpnia nie potrzebują uprawnień, ubezpieczenia OC oraz są zwolnieni z niektórych obowiązków.

Wyżej wymienione ułatwienia obejmują tych, którzy usługowo prowadzą księgi przychodów i rozchodów (ale nie prowadzą ksiąg rachunkowych) lub też wypełniają deklaracje podatkowe na zlecenie klienta. Zgodnie z często i szeroko komentowaną ostatnio deregulacją zawodów, tacy księgowi nie mają także żadnych obowiązków wobec Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Podjęcie się usługowego prowadzenia jedynie ksiąg przychodów i rozchodów albo wypełniania deklaracji podatkowych na zlecenie zostało znacząco ułatwione. W drodze przypomnienia, ustawa z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, która weszła w życie 10 sierpnia 2014 r., wprowadza istotne zmiany w dostępie do wykonywania zawodu księgowego.

Zrezygnowano w szczególności z konieczności uzyskiwania certyfikatu księgowego wydawanego przez Ministra Finansów. Wprowadzono natomiast konieczność ubezpieczenia OC biur rachunkowych obok innych ustawowych wymogów, takich jak pełna zdolność do czynności prawnych czy też niekaralność w określonym zakresie.

Jak widać katalog obowiązujących uprzednio wymagań został ograniczony w znacznym – wobec osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe, a w bardzo dużym stopniu wobec prowadzących księgi przychodów i rozchodów.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Zatem aby usługowo prowadzić księgi przychodów i rozchodów lub wypełniać deklaracje podatkowe wystarczy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz być w pewnym tylko zakresie niekaranym. Stanowi to niezaprzeczalne udogodnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązki wobec Głównego Inspektora Informacji Finansowej

Ustawa z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nakłada na księgowych oraz doradców podatkowych liczne obowiązki względem Inspektora. Są oni zobowiązani do informowania Głównego Inspektora o wszelkich podejrzanych transakcjach, tj. w jakikolwiek sposób powiązanych z praniem brudnych pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu. Oprócz ww. obowiązku, ustawa zawiera szereg zabezpieczeń, jakie w różnej formie muszą w swojej pracy stosować księgowi oraz doradcy podatkowi, pod rygorem wysokich kar finansowych, a nawet odpowiedzialności karnej.

Wobec tak szeroko opisanych obowiązków względem Głównego Inspektora, całkowite zwolnienie z nich osób, które usługowo prowadzą jedynie księgi przychodów i rozchodów lub wypełniają na zlecenie deklaracje podatkowe, może stanowić pewne zagrożenie.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Skutki deregulacji

Nie da się zaprzeczyć, że ci, którzy nie chcą zajmować się rachunkowością w pełnym zakresie, mają znacznie ułatwioną ścieżkę zawodową. Warunki takie, jak posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych lub ograniczona niekaralność, są ponad wszelką wątpliwość proste do osiągnięcia. Warto jednak zadać pytanie czy aż takie ułatwienie dostępu do wykonywania zawodu nie zaowocuje spadkiem jakości świadczonych usług?

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Brak jakichkolwiek wymogów dotyczących doświadczenia zawodowego wraz z brakiem konieczności ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (to dotyczy tylko wyjątkowych w praktyce przypadków osób usługowo prowadzących wyłącznie podatkowe księgi przychodów i rozchodów) może narazić pracodawców na straty oraz pozbawić ich prostej drogi na rekompensatę tychże strat.

Grzegorz Grzesik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA