reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Koszty > Korekta kosztów w pkpir na podstawie nowego dokumentu

Korekta kosztów w pkpir na podstawie nowego dokumentu

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują zmiany w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów związane z wprowadzeniem zakazu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów płatności gotówkowych powyżej 15 000 zł. Efektem wprowadzonych zmian jest m.in. poszerzenie katalogu dowodów księgowych o nowy rodzaj dokumentu.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe obostrzenia w zaliczaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Z dodanego z początkiem 2017 r. art. 22p updof wynika m.in., że podatnik nie może zaliczyć do kosztów wydatków dotyczących transakcji powyżej 15 000 zł, które opłaci w całości gotówką. Jeżeli podatnik dokona płatności za taką transakcję częściowo gotówką, a częściowo za pośrednictwem rachunku płatniczego, do kosztów zaliczy tylko tę część wydatku, która została uregulowana za pośrednictwem rachunku płatniczego. Część wydatku opłacona gotówką nie stanowi w tej sytuacji kosztu podatkowego. Podatnik, który zaliczy wydatki do kosztów wbrew opisanym przepisom, musi dokonać stosownej korekty, czyli zmniejszyć koszty lub zwiększyć przychody.

Polecamy: Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2017

W związku z wprowadzeniem nowych regulacji powstał problem zasad dokumentowania korekt kosztów i przychodów przez podatników prowadzących pkpir. Problem ten rozwiązała nowelizacja rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir. Do katalogu dowodów księgowych został dodany nowy rodzaj dokumentu. Podatnicy będą go wystawiali w przypadku zmniejszania kosztów uzyskania przychodów lub zwiększania przychodów na podstawie art. 22p updof. Minister Finansów nie określił wzoru tego dokumentu, ale określił niezbędne elementy, które powinien on zawierać.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie zmiany w pkpir obowiązują od 1 stycznia 2017 r." >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama