Od 2016 r. wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w tym zakresie zawiera ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw 18 sierpnia 2015 r. (Dz.U. 2015 poz. 1197), która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.
Nowelizacja została przygotowana dzięki inicjatywie ustawodawczej prezydenta Bronisław Komorowski, który zaproponował wprowadzenie do Ordynacji podatkowej zasady, zgodnie z którą niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego miałyby być rozstrzygane na korzyść podatnika (in dubio pro tributario).
In dubio pro tributario – co tak naprawdę obiecuje nam prezydent?
Zaproponowana przez prezydenta zasada, ostatecznie przyjęta przez Sejm w niezmienionym kształcie, jest następującej treści: „Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika.”
Zmiany w Ordynacji podatkowej upraszczające procedury podatkowe od 1 stycznia 2016 r.
Nowelizacja zakłada również zmiany w kilku innych ustawach, tj. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany zawierają korzystne dla podatników regulacje dotyczące przedawnień.
W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – uchylono art. 24d, natomiast w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych uchylono art. 15b, w zniesiono obowiązek zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów albo zwiększenia przychodów w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z dokumentów księgowych w przypadku nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 (lub 60) dni od daty upływu terminu płatności. Do podatników PIT i CIT, którzy przed dniem wejścia w życie zmienianych przepisów art. 24d PIT lub 15b CIT, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2016 r. zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów albo zwiększenia przychodów, stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2016 r.
Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)
Dodatkowo, w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej – zmieniono art. 80a ust 1 poprzez rozszerzenie katalogu miejsc, w których może być przeprowadzona kontrola podatkowa. Zgodnie z nowym zapisem: kontrolę przeprowadza się w siedzibie kontrolowanego, miejscu wykonywania działalności gospodarczej lub, za zgodą lub na wniosek kontrolowanego, w innym miejscu przechowywania dokumentacji, w tym ksiąg podatkowych, w godzinach pracy lub w czasie faktycznego wykonywania działalności gospodarczej przez kontrolowanego.
Zmiany wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat