| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Od 2016 r. wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników

Od 2016 r. wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników

Na początku 2016 r. wejdzie w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej, wprowadzająca zasadę in dubio pro tributario, co oznacza, że w przypadku wątpliwości dotyczących przepisów prawa podatkowego będą one rozstrzygane na korzyść podatnika.

Zmiany w tym zakresie zawiera ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw 18 sierpnia 2015 r. (Dz.U. 2015 poz. 1197), która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Nowelizacja została przygotowana dzięki inicjatywie ustawodawczej prezydenta Bronisław Komorowski, który zaproponował wprowadzenie do Ordynacji podatkowej zasady, zgodnie z którą niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego miałyby być rozstrzygane na korzyść podatnika (in dubio pro tributario).

In dubio pro tributario – co tak naprawdę obiecuje nam prezydent?

Zaproponowana przez prezydenta zasada, ostatecznie przyjęta przez Sejm w niezmienionym kształcie, jest następującej treści: „Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika.”

Zmiany w Ordynacji podatkowej upraszczające procedury podatkowe od 1 stycznia 2016 r.

Nowelizacja zakłada również zmiany w kilku innych ustawach, tj. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany zawierają korzystne dla podatników regulacje dotyczące przedawnień.

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – uchylono art. 24d, natomiast w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych uchylono art. 15b, w zniesiono obowiązek zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów albo zwiększenia przychodów w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z dokumentów księgowych w przypadku nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 (lub 60) dni od daty upływu terminu płatności. Do podatników PIT i CIT, którzy przed dniem wejścia w życie zmienianych przepisów art. 24d PIT lub 15b CIT, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2016 r. zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów albo zwiększenia przychodów, stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2016 r.

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Dodatkowo, w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej – zmieniono art. 80a ust 1 poprzez rozszerzenie  katalogu miejsc, w których może być przeprowadzona kontrola podatkowa. Zgodnie z nowym zapisem: kontrolę przeprowadza się w siedzibie kontrolowanego, miejscu wykonywania działalności gospodarczej lub, za zgodą lub na wniosek kontrolowanego, w innym miejscu przechowywania dokumentacji, w tym ksiąg podatkowych, w godzinach pracy lub w czasie faktycznego wykonywania działalności gospodarczej przez kontrolowanego.

Zmiany wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »