Zmiany w Ordynacji podatkowej upraszczające procedury podatkowe od 1 stycznia 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Nowy serwis: Biura rachunkowe
REKLAMA
Za przyjęciem przygotowanych przez rząd propozycji zmian w Ordynacji podatkowej głosowało 286 posłów, 2 było przeciwnych, a 136 wstrzymało się od głosu.
Ustawa, którą zajmie się teraz Senat, przewiduje m.in. wyznaczanie jednego, "wiodącego" urzędu do postępowania w sprawach podmiotów powiązanych. Ma się to przyczynić do usprawnienia i przyspieszenia kontroli podatkowych oraz postępowań podatkowych w sprawach firm powiązanych, objętych właściwością miejscową różnych urzędów.
Prezydencki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej ponownie w komisji finansów
Nowe przepisy zawierają też przepisy wprowadzające pełnomocnictwa ogólne w procedurach podatkowych, do reprezentowania we wszystkich sprawach podatkowych. Pełnomocnictwo ma być składane elektronicznie do centralnego rejestru i nie będzie podlegać opłacie skarbowej.
Przewidziano ponadto wydawanie ogólnej interpretacji podatkowej zamiast powielania interpretacji indywidualnych. Nowela zawiera również rozwiązania usprawniające proces wydawania interpretacji podatkowych oraz poprawiające obsługę wnioskodawców.
W dokumencie przewidziano też możliwość zapłaty podatku za pomocą karty płatniczej, co według resortu finansów ułatwi podatnikom wykonywanie ich obowiązków, wpłynie na upowszechnianie obrotu bezgotówkowego oraz będzie miało korzystny wpływ na ograniczanie kosztów administracyjnych związanych z obsługą gotówki.
Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Ustawa zakłada ponadto informatyzację sprawdzania dokumentacji księgowej. W ocenie autorów zmian wprowadzenie ujednoliconej formy elektronicznych raportów z ksiąg podatkowych pozwoli na szybszą i bardziej efektywną analizę danych.
REKLAMA
Uchwalone zmiany wprowadzają też rozwiązania, które mają promować zachowania podatników przejawiające się w samodzielnym korygowaniu błędów w deklaracjach w przypadku zaniżenia zobowiązania podatkowego, bez oczekiwania na działanie organu podatkowego. Podatnicy, którzy sami ujawnią błędy w rozliczeniach będą mogli liczyć m.in. na niższe odsetki. Wysokość obniżonej stawki odsetek za zwłokę wyniesie 50 proc. stawki podstawowej. Jednak ujawnione przez organy podatkowe błędy w zakresie rozliczania podatków najistotniejszych z punktu widzenia wpływów budżetowych: VAT, podatku akcyzowego oraz ceł będą objęte karną stawką w wysokości 150 proc. stawki podstawowej.
Karne stawki mają dotyczyć sytuacji, w których zobowiązanie podatkowe zostało zaniżone (lub też została zawyżona nadpłata lub kwota do zwrotu podatku) o ponad 25 proc. kwoty należnej i wyższej niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia (obecnie byłoby to 8750 zł).
Zgodnie z nowelą otwarty zostanie także Rejestr Zastawów Skarbowych, zawierający informacje o zabezpieczeniach na ruchomościach i zbywalnych prawach majątkowych. Ma on być dostępny dla każdego, nieodpłatnie, przez internet z opcją własnego wydruku. Formalny wypis z Rejestru, tak jak dziś, pozostanie jednak płatny.
Wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników od 2016 roku
Unowocześniono też sposób doręczania pism - wprowadzono opcję wskazania adresu do korespondencji (innego niż adres zamieszkania), doręczenia pism na skrytkę pocztową oraz bezpośrednio pełnomocnikom zawodowym (adwokatom, radcom prawnym, doradcom podatkowym).
Podczas prac nad ustawą posłowie zdecydowali się na przeniesienie do rządowego projektu zapisu z równolegle procedowanego projektu zmian w Ordynacji podatkowej zgłoszonego przez prezydenta. Chodzi o zapis mówiący, że przygotowując korektę deklaracji podatkowej nie trzeba będzie tłumaczyć przyczyn tej korekty.
Większość uchwalonych zmiana miałaby wejść w życie 1 stycznia 2016 r., natomiast przepisy dotyczące pełnomocnictw ogólnych będą mieć zastosowanie od 1 lipca 2016 r., niektóre - np. dotyczące utworzenia Rejestru Zastawów Skarbowych - zaczną obowiązywać 1 stycznia 2017 r. (PAP)
rbk/ ann/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat