Możliwość zapłaty podatków za pomocą karty płatniczej
REKLAMA
REKLAMA
Przypomnijmy, że w dniu 10 września 2015 r. zmieniono ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, wprowadzające możliwość zapłaty podatku za pomocą „innego instrumentu płatniczego”. Znowelizowane przepisy ustawy weszły w życie w dniu 1 stycznia 2016 r.
REKLAMA
Ministerstwo Finansów, odpowiadając na interpelację poselską nr 5953, wskazało, że stosownie do art. 60 § 2a ustawy Ordynacja podatkowa, w przypadku zapłaty podatku za pomocą innego instrumentu płatniczego podatnik ponosi koszty opłat i prowizji związanych z taką zapłatą.
Podatnika mogą obciążać z tytułu zapłaty za pomocą innych instrumentów płatniczych opłaty i prowizje (opłata interchange, opłata na rzecz organizacji kartowej i marża agenta rozliczeniowego), pod warunkiem, że obowiązek poniesienia takich kosztów wystąpi po stronie organu podatkowego oraz te koszty będzie można przypisać do konkretnej zapłaty. Jest to więc uzależnione od postanowień umów zawartych przez organy podatkowe z instytucjami płatniczymi w zakresie zasad rozliczeń z tytułu udostępnienia urządzeń do autoryzacji transakcji płatniczych.
Podatnik może wybrać taką formę zapłaty podatku, która będzie wiązała się z koniecznością poniesienia jak najmniejszych dodatkowych kosztów.
Obowiązujące obecnie górne limity podstawowego składnika opłaty akceptanta (tj. opłata interchange), wprowadzone jednolicie na terenie Unii Europejskiej rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/751 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę – tj. 0,2% wartości transakcji w przypadku debetowych instrumentów opartych na karcie płatniczej oraz odpowiednio 0,3% w przypadku instrumentów kredytowych powinny pozytywnie wpłynąć na upowszechnienie tej formy zapłaty należności także w zakresie podatków.
Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)
Po wejściu w życie powołanego przepisu art. 60 § 2a Ordynacji podatkowej nie były sygnalizowane problemy dotyczące stosowania tego przepisu. Obecnie nie są prowadzone w Ministerstwie Finansów prace legislacyjne nad zmianą art. 60 § 2a Ordynacji podatkowej. Praktyka stosowania tych przepisów jest jednak monitorowana.
Autor: A. Jeleńska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat