reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Możliwość zapłaty podatków za pomocą karty płatniczej

Możliwość zapłaty podatków za pomocą karty płatniczej

Resort finansów wyjaśnił, że wprowadzenie nowych regulacji dotyczących możliwości zapłaty podatków za pomocą karty płatniczej lub innych instrumentów płatniczych miało na celu rozszerzenie katalogu form ich zapłaty. Skorzystanie z tych form zapłaty podatku może wiązać się jednak z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Przypomnijmy, że w dniu 10 września 2015 r. zmieniono ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, wprowadzające możliwość zapłaty podatku za pomocą „innego instrumentu płatniczego”. Znowelizowane przepisy ustawy weszły w życie w dniu 1 stycznia 2016 r.

Ministerstwo Finansów, odpowiadając na interpelację poselską nr 5953, wskazało, że stosownie do art. 60 § 2a ustawy Ordynacja podatkowa, w przypadku zapłaty podatku za pomocą innego instrumentu płatniczego podatnik ponosi koszty opłat i prowizji związanych z taką zapłatą.

Podatnika mogą obciążać z tytułu zapłaty za pomocą innych instrumentów płatniczych opłaty i prowizje (opłata interchange, opłata na rzecz organizacji kartowej i marża agenta rozliczeniowego), pod warunkiem, że obowiązek poniesienia takich kosztów wystąpi po stronie organu podatkowego oraz te koszty będzie można przypisać do konkretnej zapłaty. Jest to więc uzależnione od postanowień umów zawartych przez organy podatkowe z instytucjami płatniczymi w zakresie zasad rozliczeń z tytułu udostępnienia urządzeń do autoryzacji transakcji płatniczych.

Podatnik może wybrać taką formę zapłaty podatku, która będzie wiązała się z koniecznością poniesienia jak najmniejszych dodatkowych kosztów.

Obowiązujące obecnie górne limity podstawowego składnika opłaty akceptanta (tj. opłata interchange), wprowadzone jednolicie na terenie Unii Europejskiej rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/751 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę – tj. 0,2% wartości transakcji w przypadku debetowych instrumentów opartych na karcie płatniczej oraz odpowiednio 0,3% w przypadku instrumentów kredytowych powinny pozytywnie wpłynąć na upowszechnienie tej formy zapłaty należności także w zakresie podatków.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Po wejściu w życie powołanego przepisu art. 60 § 2a Ordynacji podatkowej nie były sygnalizowane problemy dotyczące stosowania tego przepisu. Obecnie nie są prowadzone w Ministerstwie Finansów prace legislacyjne nad zmianą art. 60 § 2a Ordynacji podatkowej. Praktyka stosowania tych przepisów jest jednak monitorowana.

Autor: A. Jeleńska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama