reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Zabezpieczenie przedwymiarowe i przed terminem płatności

Zabezpieczenie przedwymiarowe i przed terminem płatności

W praktyce podatkowej mają niekiedy miejsce sytuacje, w których zachodzi obawa, iż podatnik stanie się niewypłacalny bądź celowo unikać będzie spłaty zobowiązań. Zasadą jest, że organy podatkowe mają wówczas prawo do zabezpieczenia wykonania zobowiązania podatkowego. Niekiedy jednak możliwe jest dokonanie zabezpieczenia już wówczas, gdy wysokość podatku nie jest jeszcze znana. Kiedy organy podatkowe mogą dokonać zabezpieczenia przedwymiarowego i przed terminem płatności?

Zabezpieczenie przedwymiarowe

Zabezpieczenie przedwymiarowe to instytucja, po którą sięgnąć mogą organy skarbowe w celu zabezpieczenia interesów wierzyciela, by zapewnić skuteczność przyszłej egzekucji. Aby organ miał możliwość zdecydowania się na taki krok, istnieć musi uzasadniona obawa, iż nie dojdzie do wykonania zobowiązania.

Przesłanki do uznania danego stanu faktycznego za „uzasadnioną” obawę nie są dokładnie opisane w przepisach podatkowych – Ordynacja podatkowa podaje jedynie, iż dzieje się tak w szczególności w przypadku zajścia takich okoliczności, jak nieuiszczenie wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym i dokonywanie czynności, których skutkiem jest utrata prawa własności do majątku.

Organ przed przystąpieniem do zabezpieczenia przedwymiarowego każdorazowo badać powinien sytuację, w jakiej znajduje się podatnik – czy do tej pory wywiązywał się on ze swoich publicznoprawnych zobowiązań, czy ciążą na nim jakieś zaległości wynikające z nieuiszczenia ciążących na nim danin publicznych, czy – jeśli zbywa on swój majątek – stanowi to zagrożenie dla jego wypłacalności, co w konsekwencji powodować mogłoby zagrożenie dla przyszłych płatności. Do takiej sytuacji dochodzi wówczas, gdy działania podatnika dotyczące jego majątku i poszczególnych jego składników wykraczają poza zwykły obrót – to jest dotykają znacznej części majątku podatnika, który mógłby być przedmiotem egzekucji administracyjnej.

Zabezpieczenie dotyczyć może zarówno majątku podatnika, jak i pozostającego z nim we wspólności majątkowej małżonka. Odbywa się to po wydaniu odpowiedniej decyzji, od której przysługuje odwołanie, a następnie skarga do właściwego sądu administracyjnego. Analogicznie organ może nałożyć zabezpieczenia przedwymiarowe na płatnika oraz inkasenta.

Zabezpieczenie przed terminem płatności

Na gruncie przepisów Ordynacji podatkowej istnieje także możliwość zabezpieczenia należności podatkowej przed jej terminem płatności. Jest to jednak wyjątek od zasady – z reguły zabezpieczenie przysługuje w momencie, w którym kwoty należności podatkowych stają się wymagalne, to jest po upływie terminu ich płatności.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

O zabezpieczeniu przed terminem płatności można mówić wówczas, gdy organ podatkowy drogą decyzji postanawia o dokonaniu zabezpieczenia na składnikach majątku podatnika zobowiązania, którego wysokość jest już znana, a co do którego istnieje obawa, iż nie zostanie zrealizowane. Może mieć to miejsce dopiero wówczas, gdy owa obawa uzasadniona jest obiektywnymi faktami.

Warto także odnotować, iż samo zabezpieczenie nie jest jeszcze ochroną interesów wierzyciela zaległości podatkowych. Stanowi ono jednak możliwość do wszczęcia postępowania podatkowego lub kontroli skarbowej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama