Pierwszy wyrok w sprawie zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania
REKLAMA
REKLAMA
W dniu 30 maja 2018 roku WSA w Warszawie oddalił skargę podatnika na odmowę wydania opinii zabezpieczającej (sygn. akt III SA/Wa 2226/17). Potwierdził tym samym decyzję Ministra Finansów (obecnie: Szefa KAS), co do uznania modelu działania, który miał na celu uzyskanie korzyści podatkowej w postaci wygenerowania straty w wysokości około 430 mln zł na transakcji sprzedaży akcji, za sprzeczny z klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania.
REKLAMA
Uznana za unikanie opodatkowania czynność polegała na nabyciu akcji polskiej spółki, notowanej na GPW, za pośrednictwem spółki celowej tzw. wehikułu akwizycyjnego, połączeniu tych podmiotów w drodze połączenia odwrotnego, czyli przejęcia spółki dominującej przez spółkę zależną oraz – finalnie - sprzedaży akcji własnych polskiej spółki akcyjnej, nabytych w drodze połączenia, na rzecz inwestora.
W efekcie zastosowanego sposobu działania doszło do rozwodnienia kapitału spółki akcyjnej, a co za tym idzie znaczącego spadku ceny jednostkowej akcji własnych, nabytych w toku połączenia odwrotnego. Sprzedaż tych akcji na rzecz inwestora - wobec rozpoznania wysokich kosztów ich nabycia poniesionych oryginalnie przez przejętą spółkę celową - oraz osiągnięcia niewspółmiernie niskiego przychodu wynikającego z ich bieżącej wartości po rozwodnieniu akcjonariatu, skutkowała odnotowaniem wysokiej, sztucznie wygenerowanej straty na transakcji sprzedaży akcji.
W ustnych motywach uzasadnienia Sąd podzielił stanowisko pełnomocników Szefa KAS, reprezentowanego przez Departament Kluczowych Podmiotów, co do określenia nienależnej korzyści podatkowej oraz sztuczności czynności. WSA wskazał ponadto, że aktualnie obowiązujące przepisy o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, w tym regulacje normujące instytucję opinii zabezpieczającej, zapewniają odpowiedni standard legislacji, a ich zgodność z ustawą zasadniczą nie budzi wątpliwości.
Zobacz: Odmowy wydania opinii zabezpieczającej
NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat