| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Zawarcie i zmiana umowy spółki a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Zawarcie i zmiana umowy spółki a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Zawarcie umowy spółki oraz co do zasady zmiana takiej umowy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). W przypadku zawarcia umowy spółki po spełnieniu ustawowych wymogów oraz bez względu na formę jej zawarcia podlega ona opodatkowaniu PCC. Nie co inaczej przedstawia się natomiast sytuacja zmiany umowy spółki, gdyż nie w każdym przypadku zmiana umowy spółki będzie rodziła obowiązek podatkowy.

Ustawa wylicza również sytuacje, które wyłączają obowiązek podatkowy. Zgodnie z art. 2 pkt 6 u.p.c.c. nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:

  • łączeniem spółek kapitałowych;
  • przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową;
  • wniesieniem do spółki, w zamian za jej udziały lub akcje:

- przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

- udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku, gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

PCC przy wnoszeniu wkładów do spółki jako koszt

Wskazane powyżej sytuacje ukazują różnice jakie występują w opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowaniu będzie podlegało zawarcie umowy spółki, a także zmiana takiej umowy jeżeli powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania. W zależności od rodzaju spółki, a mianowicie czy jest to np.: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółka cywilna obowiązek podatkowy będzie ciążył na samej spółce lub na jej wspólnikach. Ponadto jeśli umowa spółki będzie zawarta w formie aktu notarialnego, to na notariuszu jako płatniku będzie spoczywał obowiązek obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku PCC do właściwego organu podatkowego.

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Zawarcie i zmiana umowy spółki a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) / Fot. Fotolia
Zawarcie i zmiana umowy spółki a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) / Fot. Fotolia

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »