REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy odstąpieniu od zakupu mieszkania

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy odstąpieniu od zakupu mieszkania /Fot. Fotolia
Podatek od czynności cywilnoprawnych przy odstąpieniu od zakupu mieszkania /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Transakcja nabycia nieruchomości powoduje konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy strony od umowy odstępują, w efekcie czego transakcję uważa się za niebyłą. Co dzieje się w takim wypadku z zapłaconym już podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Kobieta kupiła część nieruchomości wraz z częścią wspólną i przystąpiła do remontu. Ale po rozpoczęciu prac okazało się, że nabyty lokal nie nadaje się do zamieszkania. Zatrudniła specjalistę, który wykazał, że mieszkanie jest tak zawilgocone, że nie można go użytkować. W środku panował grzyb, wilgotność była daleko powyżej normy, ściany były źle zaizolowane, okna źle obsadzone, a wentylacja nie działała.

Autopromocja

Kiedy umowy sprzedaży nie są objęte PCC

Udało się jej porozumieć ze sprzedającą nieruchomość spółką co do odstąpienia od umowy nabycia mieszkania. Odzyskała pieniądze zapłacone za lokal oraz środki już włożone w remont. A kiedy załatwiła sprawę z nieruchomością, zwróciła się do izby skarbowej z pytaniem, czy może odzyskać zapłacony podatek do czynności cywilnoprawnych. Kwota, jaką chciała odzyskać, przekraczała 2,5 tys. zł.

Konieczne uchylenie skutków prawnych

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 17 maja tego roku (IBPB-2-1/4514-123/16/MZ) uznała, że wnioskująca ma prawo do odzyskania podatku.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych zostały zapisane sytuacje, w których podatnik może odzyskać zapłaconą daninę. W art. 11 ust. 1 widnieje, że zwrot podatku jest możliwy, jeśli zostały uchylone skutki prawne oświadczenia woli (nieważność względna), nie został spełniony warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej oraz nie dokonano wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opisanym przypadku w grę wchodziło uchylenie skutków prawnych oświadczenia woli, czyli nieważność względna. Jedną z jej przyczyn jest błąd co do treści, a dokładnie mylne wyobrażenie co do stanu rzeczy. Wnioskująca bowiem – jak napisała w piśmie do izby skarbowej – uznała, że została wprowadzona w błąd przez sprzedającego, gdyż lokal posiadał ukryte wady, które uniemożliwiały zamieszkanie w lokalu. W rezultacie złożyła oświadczenie o odstąpieniu od umowy, dzięki któremu udało się odzyskać pieniądze.

Uchylenie transakcji czy odkupienie?

Choć urzędnicy potwierdzili, że wnioskująca ma prawo do odzyskania podatku, to jednocześnie zastrzegli w interpretacji, że izb skarbowa dokonuje wykładni pod kątem ustaw podatkowych. Jeśli zaś idzie o inne kategorie prawne, jak np. odstąpienie od oświadczenia wili, to musi posługiwać się nimi w sposób, w jaki dokonał tego wnioskujący. Skoro więc we wniosku mowa jest o odstąpieniu od oświadczenia woli, to uznając, że rzeczywiście do niego doszło, izba skarbowa przyznała rację wnioskującej.

Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)

To oznacza, że urzędnicy wcale nie byli pewni, czy w tym wypadku doszło do zniesienia skutków prawnych transakcji nabycia, czy raczej należy mówić o dwóch transakcjach – zakupu oraz sprzedaży. W tym drugim przypadku nie byłoby mowy o zwrocie podatku. Ten może nastąpić tylko wtedy, kiedy faktycznie nie nastąpiły skutki prawne, wynikające z umowy.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA