reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PCC > Podatek PCC przy sprzedaży i zamianie samochodu używanego

Podatek PCC przy sprzedaży i zamianie samochodu używanego

W przypadku sprzedaży samochodu używanego o wartości powyżej 1 tys. zł, kupujący ma obowiązek uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Przy zamianie samochodów również trzeba zapłacić PCC, przy czym podstawą opodatkowania jest wtedy wartość rynkowa samochodu droższego, od którego przypada wyższy podatek.

Stawka podatku (PCC) przy sprzedaży samochodu wynosi 2% wartości pojazdu. Nabywca samochodu w ciągu 14 dni od momentu zakupu jest zobowiązany złożyć w swoim urzędzie skarbowym prawidłowo wypełniony formularz PCC-3 i zapłacić należny podatek.

Ustawa o PCC wymienia także podmioty zwolnione z zapłaty podatku: organizacje pożytku publicznego, jeżeli dokonają czynności cywilnoprawnych wyłącznie w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego; jednostki samorządu terytorialnego; osoby nabywające na potrzeby własne samochody osobowe, zaliczone do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

POLECAMY: Prowadź automatyczną ewidencję przejazdów i oszczędź nawet 5000 zł

Co istotne podatek jest naliczany od wartości pojazdu (nie ceny określonej w umowie), dlatego nie warto zaniżać wartości samochodu w umowie. W przypadku gdy cena zapłacona przez nabywcę znacznie odbiega od przeciętnych cen stosowanych w obrocie danym pojazdem, urząd skarbowy może wezwać  podatnika do jej podwyższenia lub obniżenia w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli kupujący nie będzie w stanie udowodnić  rynkowej wartości ceny nabycia auta (np. pojazd był uszkodzony, dlatego cena była taka niska), to organ podatkowy może sam określić tę kwotę, korzystając z pomocy biegłego. Dodatkowo w przypadku różnicy większej niż 33 proc. od wartości podanej przez podatnika zostanie on obciążony kosztami sporządzenia wyceny rzeczoznawcy, czy nawet ukarany z Kodeku karnego skarbowego.

Opodatkowaniu PCC nie podlega zakup samochodu dokonany poza terytorium Polski, jeśli dotyczy przedmiotu również znajdującego się za granicą.

Sprzedaż samochodu a podatek dochodowy

Sprzedawca pojazdu jest także zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, jeśli był jego właścicielem krócej niż sześć miesięcy. Oczywiście opodatkowany jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty. Sprzedaż rozlicza się wtedy w rocznym zeznaniu podatkowym, składanym do 30 kwietnia roku następującego po sprzedaży samochodu. Taki też jest termin na zapłacenie podatku.

Jak wygląda opodatkowanie transakcji zamiany samochodów? Przy zamianie samochodów podatki także trzeba zapłacić podobnie jak przy sprzedaży. Należny podatek dochodowy trzeba zapłacić, jeżeli zamiana następuje przed upływem sześciu miesięcy, licząc od końca miesiąca nabycia samochodu. Przychód stanowi wartość określona w umowie, pomniejszona o udokumentowane koszty jej zbycia.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 16.11.2017

Ekspert:

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zdjęcia

Podatek PCC przy sprzedaży i zamianie samochodu używanego
Podatek PCC przy sprzedaży i zamianie samochodu używanego

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama