REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja podatkowa i księgowa - potwierdzenie przelewu

Karolina Zawłocka
Katarzyna Miazek
Katarzyna Miazek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jakie dokumenty potwierdzające wydatek są dopuszczalne dla celów podatkowych i księgowych? Czy firma może rozliczyć w kosztach podatkowych wydatek udokumentowany wydrukowanym potwierdzeniem przelewu?

 

REKLAMA

Autopromocja


Wydatek musi być udokumentowany


Co do zasady przedsiębiorca ma prawo do pomniejszenia podstawy do opodatkowania o wszelkie poniesione przez siebie wydatki, pod warunkiem, że nie zostały one wymienione w negatywnym katalogu kosztów zawartym w ustawie o PIT oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie wpływa na powstanie przychodu (w tym zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodu). Nie może zapomnieć także o ostatnim istotnym warunku umożliwiającym zaliczenie danego wydatku do kosztów firmy - poniesienie wydatku musi być należycie udokumentowane.

Nie zawsze jednak dokonujący zakupu przedsiębiorca dysponować będzie fakturą czy rachunkiem, zwłaszcza jeśli daną rzecz nabywa od  osoby nieprowadzącej własnej działalności. Jeśli na gruncie Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów sporządzony dokument potwierdzający wydatek przedsiębiorcy (inny niż np. faktura zakupu) będzie stanowić dowód księgowy, taki sposób udokumentowania faktu jego poniesienia będzie wystarczający dla celów podatku dochodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktura nie zawsze jest konieczna. Jakim dokumentem można udokumentować koszt?


Brak faktury czy rachunku


Dopuszczalnymi dla celów podatkowych dokumentami potwierdzającymi zakup są także inne dokumenty.  Pozostałe akceptowane formy to:

- dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem,

- noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi,

- dowody przesunięć,

- dowody opłat pocztowych i bankowych,

- inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat.

Dokumentowanie i ewidencjonowanie kosztów w pkpir

Przedsiębiorca musi zawrzeć w nich co najmniej wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron uczestniczących w operacji gospodarczej (nazwę i adresy), której dowód dotyczy, datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy (z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty), przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych oraz podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych, a także zadbać o to, aby taki dowód oznaczony został np. numerem umożliwiającym powiązanie go z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

W pewnych warunkach wystarczający będzie tzw. dowód wewnętrzny. Dotyczy to jednak ściśle określonych w rozporządzeniu przypadków, jak np. rozliczenia w kosztach wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 


Dowód zakupu w księgach rachunkowych


Przedsiębiorcy prowadzący księgi rachunkowe natomiast, obowiązani są do prowadzenia ich zgodnie z ustawą o rachunkowości. W tym przypadku, podstawą zapisów w księgach rachunkowych są (oprócz faktur i rachunków) dowody księgowe:

- zbiorcze - służące do dokonania łącznych zapisów zbioru dowodów źródłowych, które muszą być w dowodzie zbiorczym pojedynczo wymienione,

- korygujące poprzednie zapisy,

- zastępcze - wystawione do czasu otrzymania zewnętrznego obcego dowodu źródłowego,

- rozliczeniowe - ujmujące już dokonane zapisy według nowych kryteriów klasyfikacyjnych.

Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2014 r.

Taki dowód księgowy powinien zawierać co najmniej określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego, określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczych, opis operacji oraz jej wartość (jeśli to możliwe w jednostkach naturalnych). Musi się na nim znaleźć także data dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także data sporządzenia dowodu. Na koniec podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów oraz stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.


Dokument zastępczy przy towarach zwolnionych z VAT-u


Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 12.09.2012 r. o sygn. ILPB3/423-212/12-4/AO wskazuje, że w przypadku uzasadnionego braku możliwości uzyskania zewnętrznych obcych dowodów źródłowych (np. faktury), przedsiębiorca może udokumentować zakup za pomocą księgowych dowodów zastępczych. Nie może to jednak dotyczyć operacji gospodarczych, których przedmiotem są zakupy opodatkowane podatkiem od towarów i usług, a także skupu metali nieżelaznych od ludności. A zatem, przykładowo przedsiębiorca zamierzający prowadzić skup używanych gier, a następnie odsprzedawać je innym podmiotom (gdzie zakup używanych gier będzie dokonywany głównie od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej), będzie mógł udokumentować go za pomocą zastępczych dowodów księgowych o nazwie dowód zakupu programów używanych, który zawierać będzie wszystkie elementy dowodu księgowego wymienione powyżej.

Fiskus wskazał także, że w przypadku, gdy sprzedający (osoba fizyczna nieprowadząca działalności) nie będzie chciał podać swoich danych, przedsiębiorca na sporządzonym dowodzie zakupu będzie mógł oznaczyć sprzedawcę jako „klient detaliczny”.

Zmiany w VAT od 1 stycznia 2014 r.

VAT 2014 - jak przygotować firmę do zmian?

Stawki VAT w latach 2014-2016

Zobacz także dział serwisu VAT 2014

Katarzyna Miazek, Karolina Zawłocka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

REKLAMA

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

REKLAMA