reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Przychody z tytułu udziałów w spółce komandytowo-akcyjnej

Przychody z tytułu udziałów w spółce komandytowo-akcyjnej

Przychód osoby fizycznej, która jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej jest przychodem z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej i powoduje obowiązek podatkowy – tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny określił, że osoba fizyczna, będąca akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, ma jako podatnik obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w dacie powstania przychodu, czyli w dniu wypłaty dywidendy (uchwała z dnia 20 maja 2013 r., sygn. akt II FPS 6/12).

Skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie ze skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie przedstawił składowi siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej „Skład siedmiu sędziów NSA”) zagadnienie prawne w przedmiocie odpowiedzi na następujące pytania: (1) czy przychód (dochód) osoby fizycznej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej jest, stosownie do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze. zm., dalej „u.p.d.o.f.”) przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz (2) kiedy w przypadku tego podatnika powstaje obowiązek zapłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w świetle u.p.d.o.f.?

Spółka komandytowo-akcyjna podatnikiem CIT w 2014 r.


Przychód osoby fizycznej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej


W pierwszej kolejności w uchwale zostały zaprezentowane rozbieżności w doktrynie w zakresie podejścia do zagadnienia prawnego przedstawionego przez skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skład siedmiu sędziów NSA wskazał, że w odniesieniu do pierwszego pytania prawnego w orzecznictwie sądów administracyjnych przychód w postaci dywidendy akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną, przyporządkowywano do trzech różnych źródeł. Za źródła tego przychodu w doktrynie uznawano: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, inne źródła wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. oraz pozarolniczą działalność gospodarczą.

Analizując stanowiska prezentowane w doktrynie, jak również wzajemne relacje pomiędzy przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 1030) a przepisami prawa podatkowego, skład siedmiu sędziów NSA wskazał, że za trafny należy uznać pogląd, który kwalifikuje dochody uzyskiwane przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak przygotować firmę na zmiany w VAT w 2014 r.


Obowiązek zapłaty zaliczki na podatek


W odniesieniu do drugiego przedstawionego pytania prawnego, skład siedmiu sędziów NSA wskazał na wstępie, że uznanie dochodów akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej za pochodzące z pozarolniczej działalności gospodarczej wpływa na moment powstania obowiązku uiszczenia stosownych zaliczek na podatek dochodowy.

Skład siedmiu sędziów NSA wskazał, że w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, podatnicy są zobowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Wykorzystanie spółek komandytowych w działalności holdingowej

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama