REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przychody z tytułu udziałów w spółce komandytowo-akcyjnej

REKLAMA

Przychód osoby fizycznej, która jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej jest przychodem z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej i powoduje obowiązek podatkowy – tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny określił, że osoba fizyczna, będąca akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, ma jako podatnik obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w dacie powstania przychodu, czyli w dniu wypłaty dywidendy (uchwała z dnia 20 maja 2013 r., sygn. akt II FPS 6/12).

Autopromocja

Skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie ze skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie przedstawił składowi siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej „Skład siedmiu sędziów NSA”) zagadnienie prawne w przedmiocie odpowiedzi na następujące pytania: (1) czy przychód (dochód) osoby fizycznej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej jest, stosownie do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze. zm., dalej „u.p.d.o.f.”) przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz (2) kiedy w przypadku tego podatnika powstaje obowiązek zapłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w świetle u.p.d.o.f.?

Spółka komandytowo-akcyjna podatnikiem CIT w 2014 r.


Przychód osoby fizycznej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej


W pierwszej kolejności w uchwale zostały zaprezentowane rozbieżności w doktrynie w zakresie podejścia do zagadnienia prawnego przedstawionego przez skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego. Skład siedmiu sędziów NSA wskazał, że w odniesieniu do pierwszego pytania prawnego w orzecznictwie sądów administracyjnych przychód w postaci dywidendy akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą fizyczną, przyporządkowywano do trzech różnych źródeł. Za źródła tego przychodu w doktrynie uznawano: kapitały pieniężne i prawa majątkowe, inne źródła wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f. oraz pozarolniczą działalność gospodarczą.

Analizując stanowiska prezentowane w doktrynie, jak również wzajemne relacje pomiędzy przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 1030) a przepisami prawa podatkowego, skład siedmiu sędziów NSA wskazał, że za trafny należy uznać pogląd, który kwalifikuje dochody uzyskiwane przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przygotować firmę na zmiany w VAT w 2014 r.


Obowiązek zapłaty zaliczki na podatek


W odniesieniu do drugiego przedstawionego pytania prawnego, skład siedmiu sędziów NSA wskazał na wstępie, że uznanie dochodów akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej za pochodzące z pozarolniczej działalności gospodarczej wpływa na moment powstania obowiązku uiszczenia stosownych zaliczek na podatek dochodowy.

Skład siedmiu sędziów NSA wskazał, że w odniesieniu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, podatnicy są zobowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Wykorzystanie spółek komandytowych w działalności holdingowej

 

Jednocześnie, jak zauważył skład siedmiu sędziów NSA, przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej będzie dywidenda należna akcjonariuszowi odpowiednio w stosunku do jego wkładu do spółki, w przypadku powzięcia stosownej uchwały w tym zakresie przez walne zgromadzenie.

W tym przypadku konieczność uiszczania przez akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej zaliczek na podatek dochodowy z tytułu przyszłych zysków pozostaje jednak w sprzeczności z charakterem dywidendy uzyskiwanej przez akcjonariuszy spółki. Akcjonariusze będący osobami fizycznymi, którzy wnieśli wkłady do spółki, licząc na uzyskanie z tego tytułu zysku nie ponoszą żadnych innych dodatkowych kosztów, ani nie są bezpośrednio zaangażowani w prowadzenie spraw spółki. Ponadto, należy również wskazać, że uzyskanie dywidendy zależy od ogólnych wyników spółki i nie jest gwarantowaną należnością, która przysługuje akcjonariuszom z tytułu posiadanych udziałów.

Mając na względzie powyższe oraz biorąc pod uwagę przepisy prawa podatkowego, skład siedmiu sędziów NSA zauważył, że dywidenda jest zapłatą w świetle prawa podatkowego, od chwili otrzymania której na podatniku ciążyć będzie obowiązek odprowadzenia stosownej zaliczki na podatek dochodowy.

W świetle powyższego skład siedmiu sędziów NSA wskazał, że momentem powstania obowiązku zapłaty zaliczki na podatek z tytułu przychodu uzyskanego w postaci dywidendy, będzie moment jej faktycznego otrzymania, tj. dzień wypłaty dywidendy.

Podsumowując, we wskazanej uchwale składu siedmiu sędziów NSA rozstrzygnięto dotychczas pojawiające się rozbieżności i stwierdzono, że przychód osoby fizycznej będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej uzyskany z tego tytułu stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast momentem powstania obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych jest dzień wypłaty dywidendy.

Zapraszamy na forum o podatkach

Maciej Szulikowski

radca prawny i partner zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA