| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Koszty używania samochodu osobowego w firmie - rozliczenie PIT

Koszty używania samochodu osobowego w firmie - rozliczenie PIT

Samochód osobowy może stanowić majątek firmy podlegający amortyzacji. Jeśli samochód nie jest środkiem trwałym, można go używać do celów prywatnych. W takim przypadku koszty eksploatacji rozlicza się w ramach kilometrówki. Jak prawidłowo rozliczać w PIT koszty używania samochodu osobowego w firmie?


Koszty używania samochodu osobowego w firmie


Samochód osobowy to narzędzie pracy, bez którego większość przedsiębiorców nie może się obejść. Korzystanie z pojazdu nie jest możliwe bez ponoszenia określonych wydatków eksploatacyjnych. Jest to też oczywiste dla fiskusa, dlatego zasadniczo tego rodzaju wydatki mogą być kosztem podatkowym przedsiębiorcy. Co istotne, ze względu na specyfikę użytkowania samochodu osobowego może on służyć równie dobrze do celów firmowych, jak i prywatnych (osobistych) przedsiębiorcy. Organy podatkowe są również tego świadome. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych znajdują się przepisy regulujące, jakiego rodzaju i jak wysokie wydatki związane z używaniem samochodu osobowego przedsiębiorcy mają prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Odpowiedni sposób postępowania w głównej mierze zależy właśnie od tego, jakie jest faktyczne przeznaczenie auta.


Środek trwały


Pierwsza możliwość to przypisanie samochodu osobowego w całości do prowadzonej działalności gospodarczej. Uznajemy go więc za majątek firmy - środek trwały.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o PIT kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne), dokonywane według ustawowych wytycznych (art. 22a-22o ustawy).

Trzeba pamiętać, że samochody osobowe (podobnie jak nieruchomości, maszyny i inne urządzenia) stanowią środki trwałe, o ile mają być użytkowane w firmie dłużej niż rok. Z przepisów wynika ponadto, że warunkiem uznania konkretnego składnika majątkowego za podlegający amortyzacji do celów podatkowych, jest fakt wykorzystywanie go w prowadzonej działalności gospodarczej bądź wynajmowanie lub wydzierżawiania podmiotom trzecim.

Samochód po ustaleniu jego wartości początkowej wprowadzany jest do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a kosztem podatkowym są dokonywane odpisy amortyzacyjne. Kosztami uzyskania przychodów są również wydatki związane z eksploatacją samochodu. Chodzi przede wszystkim o: koszty paliwa, olejów, wymiany opon, opłaty parkingowe, za przejazdy autostradą, usługi serwisowe, wydatki na naprawy czy części zamienne. Do kosztów można je zaliczać w całości. Są bowiem związane ze środkami trwałymi i tym samym ponoszone w celu uzyskania przychodu. Należy jednak mieć na uwadze art. 22 ust. 1 ustawy o PIT - ponoszone wydatki związane z używaniem samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych powinny być faktycznie poniesione oraz racjonalnie uzasadnione.

Ustawodawca nie dopuszcza możliwości wykorzystywania do celów prywatnych samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Ostatnio potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 30 września 2013 r. (sygn. IPTPB1/415-472/13-3/KO).

Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »