reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Składniki majątku otrzymane w związku z likwidacją spółki a PIT

Składniki majątku otrzymane w związku z likwidacją spółki a PIT

Czy majątek likwidowanej spółki (spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) otrzymany przez wspólnika podlega opodatkowaniu PIT?

 

Otrzymanie przez wspólnika środków pieniężnych czy składników majątkowych w związku z likwidacją spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, jest dla niego neutralne podatkowo i na tym etapie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.


Majątek spółki w przypadku jej rozwiązania


Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (tj. w spółkach jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej), ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. U każdego wspólnika przychód określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału), trzeba także połączyć zyski ze spółki z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali. Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki. Przychodu wspólnika spółki niebędącej osobą prawną nie będą natomiast stanowiły środki pieniężne czy też inne składniki majątku spółki otrzymane w przypadku jej rozwiązania.

Samochód przekazany na cele osobiste bez PIT


Nie zawsze potrzebna likwidacja


Warto pamiętać, że zakończenie działalności spółki nie przybiera jedynie formy likwidacji - zakończenie może się odbyć bez jej przeprowadzenia, np. w drodze jednomyślnej uchwały wszystkich wspólników o rozwiązaniu spółki jawnej. Np. w przypadku spółki jawnej w sytuacji rozwiązania spółki spowodowanej  przyczynami przewidzianymi w umowie spółki, jednomyślną uchwałą wszystkich wspólników, ogłoszeniem upadłości spółki lub wspólnika, śmiercią wspólnika, wypowiedzeniem umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela spółki oraz prawomocnym orzeczenie sądu likwidacja nie będzie konieczna, jeśli wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. Różnice te nie powinny mieć jednak wpływu na konsekwencje podatkowe na gruncie podatku dochodowego, na co konsekwentnie wskazuje fiskus (m. in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 5 czerwca 2012 r., nr IPTPB1/415-233/12-4/MD, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 listopada 2012 r., nr ILPB1/415-826/12-2/AG).

Obowiązki informacyjne przy połączeniu spółek

Reprezentacja spółki z o.o. przez prokurenta

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Taxways

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama