reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Korekta przychodu spowodowana uznaną reklamacją

Korekta przychodu spowodowana uznaną reklamacją

Korekta przychodu w wyniku uznanej reklamacji powinna być odniesiona do uprzednio wykazanego przychodu należnego z tego tytułu. A zatem, wystawione w 2014 r. faktury korygujące, wskazujące przychód ze sprzedaży dokonanej w 2013 r., powinny być uwzględnione w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli w 2013 r.

 

Tak wynika z interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2014 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. IPTPB1/415-643/13-4/DS).


Kiedy należy dokonać korekty przychodu


W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku o interpretację podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu nowymi częściami do samochodów. Rozlicza się na podstawie ksiąg rachunkowych. W każdym miesiącu wystawia faktury korygujące sprzedaż z różnych tytułów: uznanych reklamacji, zwrotów towarów. Są to faktury korygujące dotyczące zarówno sprzedaży dokonanej w 2013 r., ale w 2014 r. będą wystawiane faktury korygujące do roku poprzedniego, tj. 2013 r. (z uwagi na udzielone gwarancje na sprzedane towary). Równolegle z wystawieniem faktury korygującej potwierdzającej otrzymany zwrot towaru, Podatnik wystawia dokument potwierdzający przyjęcie zwróconego towaru do magazynu, równocześnie korygujący koszty o wartość sprzedanych towarów wg. cen zakupu. Podatnik rozlicza się na zasadach ogólnych.

Podatnik chciał się dowiedzieć czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonywane przez niego korekty wcześniej wykazywanych przychodów powinny być uwzględniane wstecz, tj. w okresie sprawozdawczym, w którym pierwotnie wykazywany był przychód, czy też wykazane powinny być zgodnie z datą wystawienia faktury korygującej?

Straty w kosztach podatkowych - kradzież towaru

Zdaniem podatnika, na podstawie art. 14 pkt 1 w powiązaniu z art. 9 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wpływ na kształtowanie przychodów w danym roku podatkowym mają zdarzenia zaistniałe tylko w tym roku podatkowym. Podatnik uważa, że korekty przychodów należy rozpoznać w okresie, w którym wystawione są faktury korygujące chyba, że faktura korygująca wystawiana jest z uwagi na wcześniej popełniony błąd podatnika. Wówczas korektę należy rozpoznać w okresie pierwotnego przychodu.

Organ podatkowy uznał jednak, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Korekta kosztów nabycia materiałów


Korekta przychodu w przypadku reklamacji


Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnił, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Źródłem przychodów, zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W świetle art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Kiedy wydatki na spotkania biznesowe mogą być kosztem

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

• wystawienia faktury albo

• uregulowania należności.

Przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. „Należność” odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia. Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, to przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama